Tilki ile Leylek metinden hareketle misafirlik konulu bir deneme yazınız.

8.sınıf Türkçe dersi için verilen Misafirliklerimiz sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Tilki ile Leylek. Aşağıdaki metni okuyunuz. Bu metinden hareketle misafirlik konulu bir deneme yazınız.

Misafirlik konulu deneme için aşağıdaki şekilde bir metin yazılabilir:

İnsanlarımız bir hoş doğrusu. Bir iyilik yapar, karşılığını bekler. Misafirliğe çağırır, ardından biz size ne zaman geliyoruz der. İllaki hayatta yapılan her şeyin bir karşılığı mı olmalı. İnsanlar birbirileriyle menfaatler için mi arkadaşlık etmeli. Tabii ki de hayır. İnsanlar kendilerini anlayan, iyi günlerinde neşelerini paylaşabileceği, kötü günlerinde hiç utanmadan, sıkılmadan derdini açabileceği dostluklar için arkadaşlık yapmalıdır.

İnsanların birbirini iyi tanımasının en etkili yollarından birisi misafirliklerdir. Misafirliklerde yemekler yenir, muhabbetler edilir, en önemlisi beraber vakit geçirilir. İyi, kötü birçok şey paylaşılır. Bu paylaşımlar insanları birbirine yaklaştırır.  İki kişi arasındaki misafirlik sayısı arttıkça aralarındaki arkadaşlık, artık dostluk seviyesine ulaşmış demektir. Dostlar ilişkilerinde karşılık beklemeyen kişilerdir. Hemen her şeye sinirlenmezler, dostunun bir sıkıntısı olduğunu anlarlar. Aralarında kırgınlıklar olsa da bunlar hiçbir zaman küslüklere dönüşmez.

Misafir ağırlamak bizim kültürümüzün en önemli özelliğidir. Milletimizi tanıtırken bu hep vurgulanır. Bizler misafirperver bir milletiz denir. Gerçektende öyledir. Birine misafir mi geldi, mutfağında, dolabında ne varsa onların en güzeli ikram edilir. Misafire saygı ve hürmette kusur edilmez. İster çok sevilen bir arkadaş olsun, ister yeni tanıştığı bir komşusu, hepsine aynı hassasiyet ve cömertlikle muamele edilir.   Misafire ikram edilenden daha fazlasının, bereket olarak hanelere ineceği bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.