“Toplum hayatında herkese düşen belirli görevler vardır.” sözünden ne anlıyorsunuz?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 5. TEMA VATANDAŞLIK Çocuk Bahçesindeki Bekçi hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Toplum hayatında herkese düşen belirli görevler vardır.” sözünden ne anlıyorsunuz?

İnsan sosyal bir varlıktır ve topluluk halinde yaşar. Toplumu oluşturan bireyler arasındaki karşılıklı yardımlaşama ve dayanışma ile hayat devam eder. Toplum hayatında herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Fırıncı ekmeği üretir, bakkal bu ekmekleri satar. Diğer çalışanlar ürettikleri hizmetler ve kazandıkları paralar toplum yaşamının devam etmesini sağlarlar. Bunun yanında bir de toplum düzeninin korunması için gördüğümüz yanlışlıkların düzeltilmesi ve tekrarlanmaması için yapmamız gerekenler vardır. Örneğin ortak kullanım alanlarına zarar veren, diğer kişileri rahatsız eden kişileri uyarmak, çevreyi ve doğayı korumak gibi.

  • Üzerinize düşen görevi en iyi şekilde yapabilmek için nelere dikkat edersiniz?

Öncelikle bana düşen görevin ne olduğunu tam olarak anlaya çalışırım ve bu görevi ne kadar yerine getirebileceğimi düşünürüm. Benden beklenenler benim kapasitemi aşıyorsa bu açık açık söylerim. Sorumluluklarımı bilerek hareket ederim. Üzerime düşen görevi yerine getirmek için ihtiyaç duyduğum bir şeyler varsa bunların neler olduğunu anlamaya çalışır ve görevimi en iyi şeklide yaparım. Gerektiğinde büyüklerimden ve çevreden yardım isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.