Toplumu birleştiren temel değerlerin neler olduğunu araştırınız.

Toplumu birleştiren temel değerlerin neler olduğunu araştırınız.

Bir toplumdan ve toplumsal bir bütünden bahsediyorsak onu birleştiren, bütünleştiren ve devamlılığını sağlayan genelgeçer (doğruluğu kabul edilmiş) değerlerden bahsetmemek olmaz. Çünkü bütün bu saydıklarımız toplum içindeki bireylerin söz konusu değerlere sahip çıkmasıyla alabilmektedir.

Toplumu birleştiren temel değerler nelerdir?

  1. Büyüklere saygı anlayışı. Bulunulan ortamda bir büyük varsa ona hürmette bulunmak gerekir. Yer vermek, elini öpmek ve söz vermek gibi.
  2. Misafirperver olmak bizim toplumumuzun önemli bir değeridir. Evimize gelen misafiri uğurlarken ev sahibinden en memnun şekilde uğurlamak hem dinimizde hem toplumumuzda önemlidir.
  3. Bebek, çocuk ve yaşlılara sevgi ve şefkatle muamelede bulunmak. Hem dinimiz emreder hem toplumsal kabulümüz bu şekildedir.
  4. Dini bayramlarda akraba ve komşu ziyaretlerinde bulunmak. Her birinin kapısını tıklayıp “bayramınız mübarek olsun” demek çok zor olmamalı.
  5. Resmi bayramlarımızı saygı ile karşılamak.
  6. İyi bir komşu olmak. Komşuları rahatsız edecek söz ve davranışlardan sakınmak gerekir.
  7. Selamlaşmak yine en önemli ve toplumumuza has değerlerimizdendir. Birine selam verip selamın alınması gerekmektedir.

Görüldüğü üzere toplumun değerleri dediğimizde dinimizin bize gösterdiği söz ve davranışlar ile birebir örtüşmektedir. Öyleyse şunu söyleyebiliriz ki toplumların değerleri inançlarından gelmektedir. Söz konusu dini inançlar toplumun düzenini korumak adına çok büyük kıymete sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.