Türk bayrağı, İstiklal Marşı, Türk dili ve başkentimiz hakkında şiir ya da paragraf yazınız.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Bizi Biz Yapan Semboller sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki kutuların içine Türk bayrağı, İstiklal Marşı, Türk dili ve başkentimiz hakkında şiir ya da paragraf yazınız. Yazdığınız metinde ulusal egemenlik ve bağımsızlık değerlerimize verdiğiniz önemi ve değeri ifade ediniz.

Türk Bayrağı: milletimizin varlığının ve bağımsızlığını simgesi olan bayrağımız, bizlere tarihin bir hatırasıdır. İster pamuktan, ister ipekten yapılmış olsun bayrağımızın değeri, temsil ettiği yüce milletimizin kıymeti ile ölçülebilir. Devletimizin bağımsızlığını ve hâkimiyetini temsil eden bayrağımıza her zaman saygı gösterir, sevinç ve coşkumuzu onunla ifade ederiz. Onu düğünlerde evimize asar,  kutlamalarda onuna caddeleri süsleriz.İstiklal Marşı: Kurtuluş Savaşı yıllarında halkın ve ordunun maneviyatını ve moralini arttırmak için yazılan bu eşsiz eser, Türk milletinin özgürlüğe ve bağımsızlığa olan özlemeni ve bu uğurda her şeyi göze alabileceğinin en güzel örneğidir. Söyleyen herkeste bu milletin bir parçası olmanın verdiği gurur ve mutluluk yüzlerinden okunur.

Türk Dili: Bizi biz yapan değerlerin başında gelen dilimiz ile kendi öz benliğimizi koruyabiliyor ve kültürümü, tarihimizi gelecek nesiller aktarıyoruz. Kökleri tarihe dayanan eşsiz milletimizin birlik ve beraberliğini koruduğu gibi dilini de koruduğunu, bağımsızlığımız bir sembolü olduğunu hatırlıyoruz.

Başkentimiz: Ankara kurtuluş savaşının yönetildiği ve ulusal egemenliğin ilan edildiği yer olarak tarihteki yerini here zaman yeni Türk Cumhuriyetinin başkenti olarak koruyacaktır. Anadolu’nun merkezindeki konumu ile milli mücadelenin kalbi olduğu hep hatırlanacak, bu milletin bağımsızlığını kazandığı yer olarak hiç unutulmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir