Türk tarihinde bilimin önemini bilen ve onun yolunda bir ömür tüketen aydınlarımıza örnek veriniz.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Atatürk’ün Aydınlığı sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Türk tarihinde bilimin önemini bilen ve onun yolunda bir ömür tüketen aydınlarımız vardır. Bu aydınlarımıza bir örnek veriniz. Cumhuriyet dönemi bilim adamlarına örmek veriniz.

HULUSİ BEHÇET(1889-1948): Prof.Dr. Hulusi Behçet, deri hastalıkları(Dermatoloji) uzmanıdır.   Cumhuriyet tarihinde birçok Hastanenin kurucu başhekimi görevi üstlenmiştir. Bir ağız hastalığı olan “Behçet Hastalığı”nı bulmuş olması onu dünyaca tanınan bir bilim adamı yapmıştır. Veba hastalıklarının tedavisi alanında önemli çalışmalar yapmıştır.

Cahit Arf (1910-1997): Bir matematik dehası olan Cahit Arf, kendi adını verdiği  “Arf Teoremi” ni Matematik  bilimine kazandırmıştır. TÜBİTAK Bilim Kurulu  Başkanlığı yapmıştır. Bilim dünyasına yaptığı katkılar sebebi ile resmi 10 TL’lik banknotun üzerine basılmıştır.

Mehmet Refik Fenmen (1882-1951):  Lozan Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümü mezunudur. Türkiye’de elektrik konusunun öncüleri arasında sayılmaktadır. Ülkemizdeki elektrik sorununu çözümü için su ve kömürden elektrik elde edilmesi için çok sayıda çalışmalar yapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.