Ülkemiz hangi kıtalar üzerinde yer almaktadır?

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 7.Ünite Küresel Bağlantılar, Kendimi Değerlendiriyorum sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

1.Ülkemiz hangi kıtalar üzerinde yer almaktadır?

– Türkiye Asya ve Avrupa kıtaları üzerinde yer almaktadır.

2.Türk Cumhuriyetleri ile hangi yönlerden ortak özelliklerimiz vardır?

– Türk Cumhuriyetleri ile konuşulan dil, yemekler, kıyafetler, kutlanan bayramlar, insanların yaşam biçimleri gibi yönlerden ortak özelliklerimiz vardır.

3.Dünyada insanların kültürlerindeki farklılıkların nedenleri neler olabilir?

– Kültürel farklıkların oluşmasında coğrafi konum, yer şekilleri, iklim, bitki örtüsü, eğitim düzeyi ve dini inanışlar gibi nedenler etkendir.

4.İnsanların yemeklerinde, kıyafetlerinde çeşitlilik olmasaydı yaşamları nasıl olurdu? Soğuk ülkelerde ince kıyafetlerle gezilebilir mi?

– Toplumlar arasında farklılıklar olmazdı. Soğuk ülkelerde ince kıyafetlerle gezilemez. İklim şartlarına göre insanlar kendilerine kıyafetler yaparlardı.

5.Ülkemize sınırı olan komşu ülkelerle ticaretin geliştirilmesi için neler yapılabilir? Önerilerinizi yazınız.

– Komşu ülkelerde düzenlenecek fuar ve festivaller ile ülkemizi tanıtarak ön yargıların yıkılmasını sağlayabiliriz. Düzenlenecek spor müsabakaları ile toplumlar arası kaynaşmayı ve kardeşliği geliştirebiliriz. Toplumların farklılıklarına ve kültürlerine saygı göstererek sıcak diyaloglar kurabiliriz. Ticareti geliştirerek ülkeler arası ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayabiliriz.

“Ülkemiz hangi kıtalar üzerinde yer almaktadır?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.