Ülkemizde doğal güzelliğiyle tanınan nereler var?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 5. TEMA DOĞA VE EVREN Dağdaki Kaynak hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Ülkemizde doğal güzelliğiyle tanınan nereler var?

Ülkemizin doğal güzelliği ile tanınan yerleri denildiğinde ilk akla gelenler Peri Bacaları, Ayder Yaylası, Pamukkale Travertenleri, Ölü Deniz ve Yedigöller Oluyor.

– Peri Bacaları, Nevşehir ilimizde bulunuyor. Hasandağı, Erciyes ve Güllüdağı’nın püskürttüğü lavlar ve küller zaman içinde yağmur ve rüzgârın aşındırması sunucu peri bacalarına dönüşmüş. Doğası ve eşsiz manzarası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bölge Kapadokya olarak adlandırılıyor.

– Ayder Yaylası, Karadeniz bölgemizin Rize ilinde bulanan; doğası, yeşili ve yöresel evleri ile tanınan eşsiz bir alan.

– Pamukkale Travertenleri, Denizli ilimizde bulunuyor. Bembeyaz görüntüsü, zaman içinde bölgede bulunan sıcak sular yüzeye çıkarak travertenlerin başında çökelmesi sunucu ortaya çıkmış. Pamukkale Travertenleri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.

– Ölüdeniz, Muğla ilimizin Fethiye ilçesinde yer alan, mavi ve yeşilin buluştuğu muhteşem manzarası ile doğal bir güzelliğe bir alan.

– Yedigöller Milli Parkı, Bolu ilimizde bulunan, 7 tane göllü ve ağaçları ile muhteşem bir yer. Bölge 1965 yılında Milli Park yapılarak korunma altına alınmıştır.

– Kaz dağları ve Hasan Boğuldu, Balıkesir ilimizde yer alıyor. Zeytin bahçeleri, kızılçam, meşe ve karaçam ormanlarıyla ünlü Kaz dağlarında yer alan Sütüven Şelalesi’nden akan sular Hasan Boğuldu göletini oluşturuyor.

Nemrut Dağı, Adıyaman ilimizde bulunuyor.  Nemrut Dağı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

– Düden Şelalesi, Antalya ilimizde bulunuyor. Yaklaşık 40 metre yükseklikten akan Düden Şelalesi, Akdeniz’in sularına dökülür.

“Ülkemizde doğal güzelliğiyle tanınan nereler var?” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.