Ülkemizi tanıtan deneme türünde bir yazı yazınız

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Anadolu etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Ülkemize yeni gelmiş ve ülkemizi tanımak isteyen bir insana ülkemizi tanıttığınızı düşününüz. Dinlediğiniz şarkıdan ve şiirden, incelediğiniz 3.etkinliğin görselinden ve daha önceki bilgilerinizden faydalanarak deneme türünde bir yazı yazınız.

Üzerinde bulunduğumuz bu coğrafya Anadolu olarak isimlendiriliyor. Bazen küçük asya olarak anıldığı da olur. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrileridir. Güneyinde Akdeniz, kuzeyinde Karadeniz, batısında ise Ege denizi bulunur. Birde Marmara denizi var ki onun yeri bambaşkadır. Karadeniz’i Ege’ye bağlayan muhteşem İstanbul ve Çanakkale boğazları görenleri kendine hayran bırakır.

Atalarımız bu topraklara ilk olarak Malazgirt zaferi ile 1071 yılında gelmişler. Ve burayı kendilerine yurt edinmişler.  Anadolu tarihindeki bu zaferden sonraki belki de en önemli aşama İstanbul’un Bizans imparatorluğundan alınması olmuştur. Şehzade Mehmet 21 yaşındayken İstanbul’un fethine kendini adamış, savaş hazırlığı için zamanın en iyi toplarını döktürmüş, Bizans surlarını toplarla dövemeye başlamış, kuşatma tam 53 gün sürmüş. Bir gün donanma gemilerini karadan Haliç’e indirmeye karar verir, bunu duyan herkes böyle bir şeyin imkansız olduğunu söyler ama o başarır. Gemileri yalpı kızakların üzerinde askerlerin ve mandaların çekmesiyle boğaza indirir. Bu savaşın kaderini değiştiren hamle olarak tarihteki yerini alır. Bu fetihle sadece İstanbul fethedilmemiş aynı zamanda bir tarihte bir çağ kapanmış yeni bir çağ başlamıştır.

Bu topraklar atalarımız tarafından çok güzel korunmuş, yüzlerce eser yapılmıştır. Bugün Anadolu’nun neresine gitseniz köklü tarihimizden bize miras tarihi eserlerle karşılaşırsınız.  Bu topraklar aynı zamanda bir çok alim yetiştirmiştir. Dünyaya barışı ve insanı sevmeyi anlatan Yunus Emre’ler ve Mevlana’lar bu topraklarda kök salmış, güldürürken düşündüren Nasrettin Hoca’lar bu toprakların bağrından çıkmıştır. Bu topraklarda Ermeni’si, Rum’u, Türk’ü bir arada uzun yıllar beraber yaşamış, dünyaya birlikte yaşamanın güzelliği ve başka milletlerle aynı topraklarda komşu olarak yaşamanın mümkün olduğunu bu millet göstermiştir. Fakat ne yazık ki bu güzelim manzara başkaları tarafından bozulmak istenmiş, Anadolu’nun büyük bölümü birinci dünya savaşı sonrası düşmanlarca işgal edilmiş. Nene Hatunlar, Sütçü İmamlar bu gidişe dur demiş. Çanakkale’nin geçilmez olduğu tüm dünyaya gösterilmiş.    Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile yeni bir destan yazılamaya başlamış. Düşmanlar Anadolu’dan bir bir atılmış. Sonrasında kurulan Cumhuriyet ile Anadolu hep ay yıldızlı bayrağı ile anılmış.

Anadolu bulunduğu coğrafi konum itibariyle hep göz önünde olmuştur. Üç tarafı denizlerle çevrili, aynı anda dört mevsimin bir arada yaşanabildiği, gökyüzünde güneşi ve insanlarının güler yüzü hiç kaybolmayan bu topraklar sonsuza kadar Türklerin yurdu olarak kalacaktır. Bu topraklar yetiştirdiği alimler kadar bizlere sunduğu eşsiz doğal güzellikleri ve cennet bahçelerinden hediyeler sunan çeşit çeşit meyveleri ile de eşsizdir. Antalya’nın portakalı, Amasya’nın elması, Gemlik’in zeytini daha birçok meyvesi ile Anadolu bizlere her mevsim farklı güzellikler sunar. Bu topraklarda yaşayanlar tüm bunların kıymetini iyi bilir ve Anadolu’ya her daim sahip çıkarlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.