UNESCO’nun 1981 yılını bütün dünyada “Atatürk Yılı” olarak ilan etmesinin sebebi nedir?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Dersimiz Atatürk dinleme metni sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki soruları izlediğiniz filmden hareketle cevaplayınız.

4.Atatürk “Ben, gençken elime geçen iki kuruştan biriyle kitap alırdım.” diyor. Onun bu davranışı ile daha sonra göstermiş olduğu başarılar arasında bir ilişki olabilir mi? Açıklayınız.

– Başarılı bir lider olmak için hem zeki hem de bilgili olmak gerekir. Atatürk’ün zamanında okuduğu kitaplar ona geleceğin lideri olması konusunda yardımcı olmuştur.

5.UNESCO’nun 1981 yılını bütün dünyada “Atatürk Yılı” olarak ilan etmesinin sebebi nedir?

– Atatürk’ün yurduna ve insanlığa yaptığı hizmetler nedeniyle onu doğumunun 100. yılında onure etmek ve ona saygı göstermek için UNESCO, 1981 yılını tüm dünyada “Atatürk Yılı” olarak ilan etmiştir.

6.Filmin sonundaki şarkıda “Ben seni hiç görmeden sevdim.” ifadesi geçmektedir. Atatürk’ün hiç görülmeden sevilmesinin sebebi nedir?

– Bir İnsanı sevmek için illa ki onu görmemize gerek yoktur. O kişinin diğer insanlarla olan ilişkileri, davranışları, insanlığa ve insanları sağladığı faydalar o kişinin sevilmesi için yeterlidir. Bu nedenle bizler de Atatürk’ün milletimize ne kadar çok fayda sağladığını, ne kadar iyi bir insan olduğunu bildiğimiz için onu görmesek de seviyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.