Üretim ve tüketim sözcükleri size neler çağrıştırıyor.

4.sınıf Türkçe dersi için verilen Üretim, Tüketim ve Verimlilik TEMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI ödev sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Üretim ve tüketim sözcükleri size neler çağrıştırıyor?

 

Öncelikle bu iki mükemmel kelimeyi ayrı ayrı uzun uzun açıklayabiliriz. Dünyada yaşayan insanların yapmak zorunda olduğu iki iş. Yaşamak için tüketmeleri lazım, tüketmek için üretmeleri lazım. birbiri ile bağlantılı, ilişkili kelime grubu.

Üretim: Ortaya bir emek koyarak, mal veya hizmet olarak bir ürün üretme işidir. Mesela, tohum ekersiniz bir tarlaya karşılığında buğday, meyve, bitki, çay fındık gibi ürünler elde edersiniz. Yada barınmak için eve ihtiyaç vardır bunun için kum, çimento gibi yapı malzemeleri ile binalar inşa edersiniz buda üretimdir. Yada toplu taşıma araçlarını düşünün. Ulaşımı daha konforlu ve hızlı hale getirmek için otomobil, otobüs, tren yada uçak gibi araçlar üretilir.

Tüketim: Üretilmiş olan şeylerin kullanılması, harcanmasıdır.Yukarıda saydığımız ürünlerin yenilmesi bir tüketim olayıdır. Yada araçların veya evlerin kullanılması da bir tüketimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.