Üstte yaptığınız çalışmadan yararlanarak bölgenizde yapılan ekonomik faaliyetlerin ülke ekonomisindeki yerini değerlendiren bir paragraf yazınız.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 4. Ünite Ürettiklerimiz Bölge Ekonomisinin Ülke Ekonomisine Katkısı Etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Üstte yaptığınız çalışmadan yararlanarak bölgenizde yapılan ekonomik faaliyetlerin ülke ekono­misindeki yerini değerlendiren bir paragraf yazınız.

 

Marmara bölgesi sanayi üretiminde ülkemizde ilk sırada bulunmaktadır. Başlıca sanayi kuruluşları olan otomotiv, bitkisel yağ, dokuma,ilaç ve kağıt fabrikaları ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Tarımsal üretim alanında ülkemiz ay çiçeğinin %70’i, pirincin %68’i mısırın% 33’ü bölgemizde üretilmektedir.Bölgemizde bulunan yer altı kaynakları olan bor, mermer, linyit, demir, krom gibi madenlerle ülke ekonomisine katma değer üretilmektedir. Marmara bölgesi kümes hayvancığı alanında ülkemizde ilk sırada bulunmaktadır. İpek böceği yetiştiriciliğinin tamamı bölgemizde, Bursa’da yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.