Uzay çalışmaları ilk defa ne zaman yapılmaya başlamıştır?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Uzayda Bir Gün etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

1.Uzay çalışmaları ilk defa ne zaman yapılmaya başlamıştır?

İnsanlık tarihi boyunca uzay ile ilgili gözlem çalışmaları yapılmış, Galileo Galile 1609 yılında astronomide kullanılabilecek ilk teleskop üretilmiş, Rusya (eski adıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ) ilk yapay uydu olan Sputnik 1’ i  4 Ekim 1957 tarihinde uzaya göndermiştir. Rusya Vostok 1 uzay aracını 12 Nisan 1962 tarihinde uzaya göndermiş ve Y.A.Gagarin 1 sa 48 dk yörüngede kalmıştır. Uzayda ilk insan, radyo ve TV bağlantısı, yaşam destek donanımı, telemetre, fırlatılabilir koltuk ve kurtarma düzeneklerine ilişkin çalışmalar başarı ile tamamlanmıştır.

2.Uzay çalışmaları hangi amaçlarla yapılmaktadır?

Uzay çalışmaları; uzayda doğal olayların ölçülmesi, çeşitli bilimsel deneylerin yapılması, insan fizyolojisinin uzay ortamına uyum sağlayabilmesi, iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi, farklı gezegen ve yıldızların araştırılması, uzaydaki farklı yaşam türlerinin keşfedilmesi gibi amaçlarla yapılmaktadır.


3.Uzay çalışmaları sayesinde hangi teknolojiler geliştirilmiştir?

Mikroçip: Birçok elektronik cihazın içinde bulunan mikroçiplerin atası Apollo’nun yön bilgisayarında kullanılmıştır.

Kablosuz Aletler: İlk kablosuz aletler, Ay yüzeyinde kullanılmak için tasarlanan delgi ve vakum aletleriydi.

Dondurulmuş Gıdalar: Yiyeceklerin ağırlığını azaltıp, ömrünü uzatan dondurma tekniklerini NASA’nın araştırmalarına borçluyuz.

Joystick: Bilgisayar oyunlarının olmazsa olmazı joystickler ilk olarak Apollo Ay Aracı’nda kullanıldı.

Duman Dedektörü: İlk ayarlanabilir duman dedektörü, yanlış alarmları engellemek için NASA tarafından geliştirildi.

4.Uzaya gönderilen araçların teknolojik özellikleri nelerdir?

Bir uzay aracı; itici güç sistemi, haberleşme, kumanda, denetleme, yükseklik belirleme,  ısı denetimi gibi sistem ve modüllerden oluşur. Uzay araçları ısı almamalar için alüminyumdan yapılırlar. Araçlardaki sistemlerin çoğu elektrik sistemiyle çalışır. Araçlarda, kabin içindeki basıncın sağlanması hem de uzaya çıkış ve girişlerde oluşan basınç farklarını karşılamak için yedek hava bulundurulur. Dünya’ya ses ve görüntü gönderebilmek için mikrodalgalarla çalışan antenler kullanılmaktadır. Araçlar atmosfere girdiklerinde sıcaklık 1600 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden aracı sıcaklıktan koruyan tabakayla aracın koni ya da hafif eğimli yapılması sağlanmıştır.


5.Gelecekte uzay çalışmaları konusunda neler yapılabilir?

Gelecekte, dünyamızda olmayan çeşitli madenlerin diğer gezegenlerden toplanarak yeni teknoloji ve araçların geliştirilmesi, insan yaşamına elverişli bir gezegen veya uzay boşluğunda insan yaşamına uygun bir yaşam alanı oluşturulması konusunda çalışmalar yapılması, dünyamızdaki canlılar ve insanoğlundan başka evrende başka yaşam formlarının olup olmadığına ilişkin araştırmalar yapılabilir.

“Uzay çalışmaları ilk defa ne zaman yapılmaya başlamıştır?” için 8 yanıt

  1. Gerçekten çok sağolsun çok ciddi bir türkçe öğretmenimiz var ödevleri çok iyi yapmamızı istiyor bu siteyi görünce birden havalara uçtum çok şu an ki sevincimi anlatamam çok mutluyum siteyi yapanın da eline sağlık çok güzel yapmış kesin tam not alcam çok mutluyum ayrıca çokta güzel bir site ben çok beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.