Uzay ve uzay çalışmaları konusunda bir araştırma yapınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 4.Tema Bilim ve Teknoloji, Hazırlık Çalışmaları sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Uzay ve uzay çalışmaları konusunda bir araştırma yapınız.

Sözlük kelime anlamı olarak “bütün varlıkların içinde bulunduğu sonsuz, sınırsız boşluk, feza” olarak tanımlanır. Uzay, ortalama sıcaklığı -271 °C olan Dünya atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan sonsuz olduğu düşünülen boşluğa verilen isimdir. Uzay’ın sınırları asla kesin değildir ve Uzay hep büyür. Uzay’da; yıldızlar, gezegenler, astroitler, meteorlar, kuyruklu yıldızlar, galaksiler ile gaz ve toz bulutları bulunmaktadır. Uzay’da bulunan bu varlıkların her biri gök cismi olarak isimlendirilir.

UZAY ÇALIŞMALARI:

Uzay karanlığı, büyüklüğü, olayları ile ilgi çekici, karmaşık ve araştırmaya değer olmuştur. Bu yüzden insanlar her çağda uzayı merak etmiştir. Bu yüzden sürekli uzayı araştırmak için icatlar yapmıştır. Teleskop bu alanda çok önemli bir alettir. Çağlar geçtikçe insanlar daha güçlü teleskoplarla uzayı incelemiş, uzay hakkındaki bilgilerini artırmıştır. Böylece merakını gidermeye başlayan insanoğlu bununla yetinmeyip uzay uçuşları ile daha fazla bilgi toplamak istemiştir.

Uzay konusundaki ilk sağlıklı bilgiler, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başında, özellikle kuzey ülkelerinde kurulan gözlemevleri sayesinde alınmıştır. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Palamar Gözlemevi, Dünya’da mevcut gözlemevlerinin en büyüğüdür. Buradaki aynalı teleskopun çapı 5 m, yüksekliği 40 metre dir. Bu gözlemevlerinde uzaydaki gökcisimlerinin kütlesi, hacmi, ışığının şiddeti vb. incelenmektedir. Uygulamalı fiziğin geliştirdiği tayf (spektrum) analizi, uzaydan gelen ışıklardan, cisimlerin hangi elementlerden oluştuğunu göstermektedir.

1947-1956 yılları arasında özellikle ABD, uzay çalışmalarına büyük hız verdimiştir. Fakat bu tarihlerde yapılan uzay uçuşu denemelerinin hiçbiri bir uzay aracını yörüngeye oturtmayı başaramamıştır. Bu arada Rusya (SSCB), 1957 yılında üç kademeli Vostok roketleri ile “Sputnik” adındaki ilk yapma uyduyu Dünya çevresinde yörüngeye oturtarak uzay yarışında öne geçmiştir. Uydulardan elde edilen uzay ile ilgili bilgiler sayesinde, canlıların, özellikle insanların uzayda yaşayabilmeleri için hangi koşulların yerine getirilmesi gerektiğini ortaya konulmuştur. Uzayya ilk insan 12 Nisan 1961 tarihinde Rusya’nın (SSCB) uzaya gönderdiği Yuri Gagarin olmuştur. 21 Temmuz 1969 tarihinde ABD’li astronotların Ay’a ayak basması, uzay çalışmalarında en önemi adım olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır.

Uzay çalışmaların daha sağlıklı yürütülebilmesi için Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) kurulması çalışmaları başlatılmış ve Uluslararası Uzay İstasyonu  ilk kısmı 1998 yılında fırlatılmıştır. Uluslararası Uzay İstasyonu programı, beş katılımcı uzay kuruluşu tarafından oluşturulmuş ortak bir projedir, bu kuruluşlar ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’dır. Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya yörüngesinde bulunan en büyük yapay uydudur.

Zaman içerisinde uzayın keşfi için birçok uzay programı yapılmış ve uzay mekikleri ile uzun süren uzay seyahatleri mümkün hale gelmiştir. Bu program ve mekiklerden en bilinenleri; US Space Shuttle, Soyuz Spacecraft’tır.

yapılan uzay çalışmalarına örnek olarak Mars gezegeni ile ilgili çalışmaların anlatıldığı aşağıdaki linkte detaylı bilgi bulunmaktadır.

Bilim insanlarının şimdiye kadar üzerinde çalışıp da bekledikleri sonucu alamadıkları çalışmalara örnekler veriniz.

“Uzay ve uzay çalışmaları konusunda bir araştırma yapınız.” için 12 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.