Uzayda neden kurşun kalem kullanılmaz?

  • Uzayda neden kurşun kalem kullanılmaz? Uzayda kalem sorunu:

Kurşun kalemler grafitten yapılan ve üzeri ahşap ile kaplanan kalemlerdir. Uzay görevleri için ilk olarak tükenmez kalem kullanılması düşünülmüş ancak yer çekimsiz ortamda tükenmez kalemin içindeki mürekkep kalemin ucuna akamadığı için tükenmez kalem kullanılamamıştır. NASA uzayda yazacak bir tükenmez kalem yapmak için büyük paralar harcarken, Rus astronotlar bu duruma pratik bir çözüm bulduklarını düşünerek bir süre kurşun kalem kullanmışlardır.

Fakat kurşun kalemin yapımında kullanılan grafitin iletken olması, yanıcı bir madde olması, kolayca kırılabilmesi ve yazarken ince grafit tozları oluşturması nedeniyle bu grafit toz ve parçalarının yer çekimsiz ortamda uzay araçlarının elektronik sistemlere zarar verme tehlikesi bulunmaktadır. Bu nedenle uzay araçlarında kurşun kalem kullanılamamaktadır.

ABD’li bir girişimci olan Paul C. Fisher tarafından uzay araştırmaları için özel olarak tasarlanan ve “Fisher Pen” olarak bilinen basınçlı bir mürekkep kartuşundan oluşan bu kalem kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.