Vakıflarla ilgili kompozisyon yazınız.

7.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Ben Bir Vakıf Kursam etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Vakıflarla ilgili bir kompozisyon da siz yazınız.

Hayatta her insanın bir gayesi vardır. Güzel bir evim olsun, güzel bir arabam olsun, şu olsun, bu olsun. İnsanın isteklerin ardı arkası kesilmez. Ama herkes böyle düşünmez. Atalarımız da böyle düşünmemiş.

İnsanlar sahip olduğu imkanları, elindeki parayı, mülkü düşünüp “ben bunlara sahibim ne kadar da güzel bir hayat yaşıyorum” diye düşünmelidir. Hayatta herkes onun kadar şanlı olmayabilir. Kendi sahip olduğu bu güzellikleri ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak ona hiç bir şey kaybettirmez. Aksine paylaşmanın verdiği mutluluk ve huzur ile hayatı çok daha güzelleşir. Sahip oldukları için şükür etmeyi öğrenir. Atalarımız elindeki imkanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşmışlar bunun için çeşitli vakıflar kurmuşlardır. Sadece insanları değil göçmen kuşları bile düşünmüşler onlar için vakıflar kurmuşlardır. Bizlerde günümüzde bu güzel geleneği yaşatarak vakıfların toplum hayatımızdaki yerine katkı sağlayabiliriz. Katkı denilence çoğu kinin aklını hemen para geliyor. Bu vakıfların işleyebilmesi için para önemli bir etken olsa da, vakıf etkinliklerinde görev alacak gönüllülere de her zaman ihtiyaç duyuluyor.

Bende bir vakıf kurabilecek kadar zengin olur muyum bilemiyorum ama, bir vakıfın faaliyetlerin de gönüllü olarak çalışabilecek kadar gönlüm zengin.

 

“Vakıflarla ilgili kompozisyon yazınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.