“Van’da Tarihî Eser Kaçakçıları Yakalandı” haberini kendi cümlelerinizle yeniden yazınız.

8.sınıf Türkçe dersi için verilen  Van Gölü’nün Şafağı etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberdeki olay ve bilgileri sıraya koyarak kendi cümlelerinizle anlatınız. “Van’da Tarihî Eser Kaçakçıları Yakalandı…”

Jandarma ekipleri tarafından Van’ın Gürpınar ilçesinde düzenlenen operasyon ile heykel, bileklik ve kama gibi çeşitli tarihi eserler ele geçirildi. Adli makamların verdiği arama kararı sonrası yapılan operasyon ile yakalanan 3 şüpheli ile birlikte 2 adet metal kadın heykeli, topuz başlı kama, metal bileklik, metal yılan figürü, delikli metal çivi ve 4 adet define aramada kullanılan metal çubuk ele geçirildi. Gürpınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma çok yönlü olarak devam ettirilmektedir.

  • Haber hakkındaki düşüncelerinizi anlatan bir yazı yazınız. Kaçakçılık ile ilgili düşüncelerinizi anlatan yazı:

Ülkemizin tarihsel zenginliklerini, geçmişi ile arasında olan bağları simgeleyen eserlerin yasa dışı yollardan kaçırılmak istenmesi gerçekten çok üzücü. Tarihi eser kaçakçılığı ile kazanacakları birkaç kuruş için ülkesinin tarihine ve geçmişine ihanet eden insanların olması ayrı bir üzüntü sebebi. Toplum olarak bu konularda daha duyarlı olmalı, kendi tarihimize ve tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir