Vatan savunması sizin için ne ifade ediyor?

Vatan savunması sizin için ne ifade ediyor?

Vatan kelimesinin sözlük anlamı bir milletin üzerinde yaşadığı kara parçası olarak geçse de vatan üzerinde yaşanılan kara parçasından çok daha fazlasını ifade etmektedir. Millet olarak vatanımız için yüzyıllar boyunca mücadele vermiş toprağımız için gerektiğinde canımızı ortaya koymuş olduğumuz için vatanın bütünlüğü varlığı ve vatan savunması milleti oluşturan her bir fert tarafından önem arz etmektedir.

Nasıl ki evimiz bizim mahremimiz ise vatanımızı da bizim mahremimizdir. İnsan evine tanımadığı bilmediği başka bir insanı almaz ve orada yaşanan özel şeyi dışarıdaki insanlara anlatmaz ise ve yine evini bir başkasıyla paylaşmaz ise vatanda aynı şekilde paylaşılamaz bölünemez ve parçalanamaz.

Vatan savunması, işte bu millet için özel bölgenin ihlali için çalışan insanların varlığı durumunda gösterilmesi gereken mücadeledir. Vatan savunması yediden yetmişe milleti oluşturan her fert tarafından kalpten benimsenmeli ve gerektiğinde milleti oluşturan her ferdin bu uğurda canını yola koyması gerekmektedir.

Vatan savunması itiraz veya bahane kabul edebilen bir durum değildir. Vatanın bütünlüğü ve birliği tehlike altında olduğunda onu oluşturan milletlerin ırkı dili ve dini fark etmeksizin o toprak parçası için mücadele etmesi gerekir.

Bu mücadelenin karşılığında kaybedilecek olan kişinin canı, sevdiklerinin canını bile olsa bu uğurda asla geri adım atılamaz. Tarih boyunca Türkler olarak yaşadığımız toprağı bir toprak parçasından her zaman fazlası olarak gördük. Atalarımızın yürüdüğü yolda vatan savunması gereken her durumda aynı kararlılığı göstermekle yükümlüyüz.

“Vatan savunması sizin için ne ifade ediyor?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.