Vatan sevgisiyle ilgili bir şiir veya yazı yazınız.

Vatanımı Seviyorum Çünkü…

Vatan, ortak belli dini ve milli değerleri olan bir milletin yaşamını idame ettirdiği sınırları belli kara parçasının bütününe verilen isimdir. Örneğin Türk Milletinin içinde yaşadığı Türkiye bir vatandır. Vatan bir milletin en büyük zenginliğidir. Bölünmez bütünlüğünü korumak o milletin atalarından aldığı en büyük emanet vatanın kendisi de en büyük mirastır.

Vatanımı seviyorum çünkü; benim dediğim içinde özgür olduğumu hissettiğim dünya üzerindeki benim için en büyük sermeyem. Ana dilim olan Türkçe’yi konuşuyor ve çevremdeki diğer insanlar da aynı dili konuşuyorlar. Bunun büyük bir nimet olduğunun farkındayım. Başka bir vatan sınırları içinde böyle bir özgürlüğe sahip olamayacağımı biliyorum.

Vatanımı seviyorum çünkü; milli ve dini değerlerim diyebildiğim ve bunları rahatlıkla yaşayabildiğim bir ortamım ülkem var. Bu değerlerin benim için Yaradandan verilmiş birer nimet olduğunun bilincindeyim. Kendimi vatanımda yabancı hissetmiyorum. Taşı toprağı dağları havası bana özel bunu duya duya yaşıyorum.

Vatanımı seviyorum çünkü; o bize büyüklerimizden, atalarımızdan ve cephelerde savaşmaktan kormamış cesur ecdadımızdan emanet. Ona nasıl sahip çıkmam onu nasıl korumak istemem ve onu nasıl sevmem! Bütün bunlardan kaynaklı olarak vatanımı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir