Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkı bakımından vergi vermenin gerekliliği ile ilgili kompozisyon yazınız.

6.sınıf Anadolu Yayınları Sosyal Dersi 5.Ünite Üretiyorum, Tüketiyorum, Bilinçliyim Ünitesi ödev sorularından birisi

  • Vatandaşlık sorumluluğu ve ülke ekonomisine katkı bakımından vergi vermenin gerekliliği ile ilgili kompozisyon yazınız.

Her birimiz maddi ve manevi varlığımızı koruma ve geliştirme hakkına sahibiz. Kişi hürriyeti ve güvenliğine sahibiz. Sosyal haklarımız geniş kapsamlıdır. Eğitim güvenlik ulaşım, sağlık hepimizin en doğal haklarıdır.

İnsan rahat ve huzur içinde yaşaması için bu hakları elde etmelidir. Rahat ve huzurumuz için bir takım kurallar gereklidir. Özgürlükler sınırsız değil. Özgürlük başkasının hakkına girdiğinde sonlanır.  Kuralları koyan ve uygulatan devletlerdir. Ayrıca devlet kişilere haklarının ulaştırılması ile yükümlüdür. Eğitim, sağlık, güvenlik, altyapı, ulaşım gibi hizmetlerin bizlere ulaşabilmesi için devlet bizlerden vergi alır. Alınan vergiler ile vatandaşa hizmet sunar. Bizleri iç ve dış faktörlere karşı korumak adına harcamalar yapar. Vergiler ile bizlere hizmet geldiği gibi devletimizin büyümesine de katkı sağlar.

Vergi vermek her vatandaşın görevidir. Ülkesini seven aynı zamanda kendi rahat ve huzurunu düşen her kişi vergisini verir. Hizmet istiyorsan devletten, vermelisin vergini yürekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.