Yağmur damlaları yeryüzüne sürekli hızlanarak düşseydi ne olurdu? Bunu engelleyen ne olabilir?

5.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 3. Ünite Kuvvetin Ölçülmesi Ve Sürtünme sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Yağmur damlaları yeryüzüne sürekli hızlanarak düşseydi ne olurdu? Bunu engelleyen ne olabilir?

Yağmur damlaları sürekli olarak hızlanarak yeryüzüne düşseydi düştüğü yerlerde ağır hasarlara sebep olurlardı. Yağmur damlacıkları ile hava arasındaki sürtünme kuvveti nedeni ile yağmur damlacıklarının sürekli olarak hızlanması kesilmiş olur.

Yağmur damlacıkları büyüdükçe suyun yüzey gerilimi sebebiyle küresel bir şekil almaya başlarlar. Su damlacığı ile hava molekülleri arasındaki sürtünme kuvvetti etkisi ile damlacığı alt kısmı küresel şeklini kaybeder ve düzleşmeye başlar. Hava sürtünmesin sebep olduğu şekil değişikliği nedeniyle yağmur damlacıkları dağılır ve daha küçük yağmur damlacıkları oluşur. Damlaların yere düşme hızı büyüklükleri ile doğrudan ilişkilidir. Yer çekimi etkisi ile damlacıklar yere doğru düşerken, üzerlerine etki eden yerçekimi kuvveti ile hava moleküllerinin oluşturduğu sürtünme kuvveti dengelendiğinde damlacıklar sabit bir hızla hareket etmeye başlarlar. Yaklaşık olarak 5 milimetre çapındaki bir yağmur damlası saniyede yaklaşık olarak 10 metre hızla başka bir deyişle saatte 36 kilometre hızla hareket etmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.