Yardıma ihtiyacı olan bir grup öğrenci için bir proje hazırlayınız

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Sivil Toplum Kuruluşları Nasıl Yardım Edebiliriz? etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Yardıma ihtiyacı olan bir grup öğrenci için bir proje hazırlayınız. Aşağıdaki formu bu projeye göre doldurunuz.

Projenin adı: Elimden Tutar Mısın?

Projenin konusu: İlköğrenim çağındaki yardıma ihtiyacı olan öğrencilerin sorunlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapmak.

Çözüm yolları: Öncelikle bu öğrencilerin tespit edilmesi için çevredeki okul müdürleri ve rehber öğretmenler ile görüşmeler yapılmalıdır. Yapılan çalışma sonrası tespit edilen öğrencilerin aileleri ile görüşme programları düzenlenmelidir. Ailenin gerekli ise maddi imkanlarının arttırılması için öğrencilere burs bulunmalı veya ailenin gelirini arttırıcı babanın mesleğinin gelişimine katkı sağlanarak daha fazla gelir elde etmesi sağlanmalıdır. Öğrencilerin evlerindeki ders çalışma ortamları ve bilgisayar gibi olanakların sağlanması için projeler yapılmalıdır. Öğrenciler için gerekli ise okuldaki dersleri için takviye kursları düzenlenmelidir.Yardım alınabilecek kişi veya kurumun adı: yardıma ihtiyacı olan öğrencilerin belirlenmesi için Milli Eğitim Müdürlükleri ile okul müdürlüklerinden destek istenilmelidir. Ailenin maddi durumunun iyileştirilmesi için gerekli olan ekonomik katkı için Belediye Başkanlığından veya Kaymakamlıktan yardım talep edilmelidir. Ailenin babasının daha iyi bir gelir elde edebilmesi için İşkur tarafından düzenlenen meslek edindirme kursları ile ailenin gelir düzeyinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Projenin sonucu: Milli eğitim ve okul müdürlükleri ile yapılan çalışma sonrası ihtiyaç sahibi öğrenciler tespit edilmiştir. Belediye ve Kaymakamlık ilgili birimlerinden aileye maddi destek ve burs sağlanması konusunda görüşmeler yapılmış ve ev öğrencinin rahat bir şekilde ders çalışabilmesine uygun hale getirilmiştir. İşkur kurslarına kaydolan ailenin babası edindiği yeni mesleği sayesinde çok daha fazla gelir elde etmeye başlamıştır. Öğrencinin takviye ders ihtiyaçları düzenlenen kurslarla giderilmiştir.

“Yardıma ihtiyacı olan bir grup öğrenci için bir proje hazırlayınız” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.