Yardımlaşma ve kardeşliğin önemini vurgulayan konuşma hazırlayınız.

6.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Konuşuyorum sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan bir sorunla ilgili konuşma hazırlayacaksınız. Konuşmanızda yardımlaşma ve kardeşliğin önemini vurgulayınız. Bu tip sorunlara karşı çözüm önerileri getiriniz.

Deprem sorunu için aşağıdaki şekilde bir metin hazırlanabilir:

Depremler en umulmadık anlarda karşımıza çıkan, en yıkıcı doğal afetlerin başında gelmektedir. Ülkenizde meydana gelen deprem felaketi ve ortaya çıkardığı acıları bizlerde en derinden hissediyoruz. Bunun için elimizdeki tüm imkanları kullanarak sizlere kurtarma çalışmalarında yardımcı olmak istiyoruz.

Doğal afetler insan yaşamına olumsuz yönde etkileyen, onların birçok yakınını kaybetmesine sebep olan doğa olaylarıdır. Depremler sonrası can kaybını en aza indirmek için yapılacak kurtarma çalışmaları çok önemlidir. Göçük altında kalan insanların yaşama tutunabilecekleri süreler çok kısa olduğu için, kurtarma çalışmalarının en kısa süre içinde başlaması ve sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu nedenle, bu gibi afetler sonrasında dayanışma ve yardımlaşma son derece önem kazanmaktadır. Bizlerde elimizdeki imkanlarla yürüttüğünüz kurtarma çalışmalarına yardım etmeye geliyoruz.

Ülkemizde başlattığımız yardım kampanyası ile Türkiye’deki kardeşleriniz sizler için hazırladığı gıda, giyecek, su ve çadırdan oluşan yardım paketlerini sizlere ulaştırmak bizler için çok büyük bir mutluluk olacak. İyi günlerde olduğu gibi, zor günlerimizde de gösterdiğimiz yardımlaşma ve kardeşlik ile sıkıntılarınızın en kısa sürede giderileceğine inanıyoruz. Yardımlaşma ile yaralar sarılır, yıkılan evler tekrar yapılır. Kardeşlik ile mutlu yarınların tohumları ekilmiş olur. Bir insanın başına gelen sıkıntıda ona yardım etmek, bizlere insanlığımızı ve kardeşliğimizi hatırlatır. Bir gün aynı felaketlerin bizlerin başına da gelebileceğini unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.