Yardımlaşmak niçin önemlidir ve yardımlaşmanın topluma ne gibi katkıları olur? konulu bir konuşma hazırlayınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER Paylaşalım (Dinleme/İzleme Metni) Bir Sonraki Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Yardımlaşmak niçin önemlidir ve yardımlaşmanın topluma ne gibi katkıları olur?” konulu bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızı hazırlarken aşağıdaki maddelere dikkat ediniz.

Sevgili arkadaşlar

Yaşamımızda ne kadar çok sorunla karşılaştığımızı bir düşünün. Bu sorunlara çözüm bulmak için çabalarız. Bazen tek başımıza bu sorunların üstesinden gelemeyiz. İşte bu engelleri aşmak ancak yardımlaşma ile mümkün hale gelir. İnsanlar pek çok farklı konuda birbirlerine yardım ederek sorunları çözebilirler.

Toplumlar yardımlaşma sayesinde ayakta durabilir ve gelişebilirler. Bir değer olarak yardımlaşmaya önem veren toplumlardaki insanlar birbirlerine daha çok bağlanır.

Yardım yapan kişiyle  yardım yapılan kişi arasında sevgi ve kardeşlik bağı güçlenir. Yardım sayesinde topluma kazandırılan insanlar kin, haset, düşmanlık gibi bir takım kötü huylardan kurtulur. Yardımlaşma ile sorunları çözülen insanlar daha mutlu ve huzurlu bir hayat yaşar. Bu mutluluk ve huzur toplumun geneline yayılır.

Yoksullukla mücadele etmek, birlik ve beraberliği sağlamak, ekonomik olarak kalkınabilmek, manevi duygularımızı çoğaltmak, huzur ve mutluluk içinde yaşamımızı sürdürmek ancak yardımlaşma ile mümkün olabilir.

Toplum olarak yardımlaşma duygusunu yaşayabilmeliyiz. Elimizden geldiğince herkesin yardımına koşmayı görev edinmeliyiz. Toplumdaki bireylerin teker teker birbirleriyle yardımlaşması zor olacağından ülkemizde birçok yardımlaşma dernekleri ve vakıfları kurulmuştur. Elimizden bir şey gelmiyorsa en azından bu vakıf ve dernekleri desteklemeliyiz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

“Yardımlaşmak niçin önemlidir ve yardımlaşmanın topluma ne gibi katkıları olur? konulu bir konuşma hazırlayınız.” için 2 yanıt

  1. Hiç güzel deyil… NEDENİ BENİM YAZDIĞIM LA AYNII ÇALINTIII!!!!!!! SİZİ ŞİKAYET EDİCEM İNSAN KAYNAKÇA YAPAR İZİN ALIR😡💢🙌❗❗❗❗❌❌❌⁉️⁉️⁉️:-/

  2. Hiç güzel deyil… NEDENİ BENİM YAZDIĞIM LA AYNII ÇALINTIII!!!!!!! SİZİ ŞİKAYET EDİCEM İNSAN KAYNAKÇA YAPAR İZİN ALIR😡💢🙌❗❗❗❗❌❌❌⁉️⁉️⁉️:-/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.