“Yardımlaşmak niçin önemlidir ve yardımlaşmanın topluma ne gibi katkıları olur?” konulu bir konuşma hazırlayınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER Paylaşalım (Dinleme/İzleme Metni) Bir Sonraki Derse Hazırlık sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Yardımlaşmak niçin önemlidir ve yardımlaşmanın topluma ne gibi katkıları olur?” konulu bir konuşma hazırlayınız.

Yardımlaşmak

Yaşamımız çoğu zaman bizim planladığımız ve tasarladığımız gibi ilerler. Ancak beklenmedik sorunlar ve problemler de yaşamın bir parçasıdır. Bu sorunların üstesinden gelmek için bazen kendimiz çabalarız, bazen de bir yakınımızdan yardım isteriz. Bir insanın tek başına tüm sorunların üstesinden gelmesi beklenmez. Bu ancak yardımlaşma ve dayanışma ile mümkün olur. İnsanlar birçok konuda birbirleriyle yardımlaşarak sorunlarını çözerler. Bunun bir sonucu olarak insanlar toplumları oluşturmuşlardır. Toplumlar yardımlaşma ve dayanışma sayesinde varlıklarını devam ettirebilmişler ve tarih boyunca uygarlık seviyelerini sürekli olarak yükselterek birçok faklı medeniyetler kurmuşlardır.

Yardımlaşma bazen insanı bir ihtiyaçtan, bazen dini bir hassasiyetten, bazen de kültürel bir nedenden dolayı gerekir. Her ne sebeple olursa olsun yardımlaşmaya önem veren toplumların bireyleri birbirlerine saha sıkı bağlanır. İnsanlar arasındaki sevgi ve kardeşlik bağları güçlenir. Birlik ve beraberlik duyguları gelişir, kendini hiçbir zaman yalnız hissetmez ve içinde yaşadığı topluma karşı sorumluluk bilinci gelişir. Yoksul bir insan dara düştüğünde kendine uzanacak bir yardım eli oluğunu bilir. Bir doğal afet olduğunda tüm toplumun var gücü ile yaraları sarmak için çaba göstermesi yardımlaşmanın bir sonucudur. Hayatta karşılaştıkları ve karşılaşacakları sorunları yardımlaşma ile aşabileceğini bilen insanlar daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürer. Bu da doğal olarak toplum yaşamına ve insani ilişkilere olumlu olarak yansır. Toplumun bireyleri arasında haset, düşmanlık ve kin gütmek gibi kötü huylar oluşmaz. Toplum huzur, mutluluk ve güven içinde bir yaşam sürer. Yardımlaşma öyle güzel bir şey ki yardım eden kendini manevi olarak mutlu ve huzurlu, yardım alan da sorunu çözüldüğü için kendini mutlu ve huzurlu hisseder.

Huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürebilmemiz, manevi yönden kendimizi rahat hissedebilmemiz, toplum olarak bir ve beraber olabilmemiz yardımlaşarak mümkün olabilir.

““Yardımlaşmak niçin önemlidir ve yardımlaşmanın topluma ne gibi katkıları olur?” konulu bir konuşma hazırlayınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.