Yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemi ile ilgili düşüncelerinizi, edindiğiniz bilgiler ışığında yazılı olarak anlatınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER Paylaşalım (Dinleme/İzleme Metni) etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemi ile ilgili düşüncelerinizi, edindiğiniz bilgiler ışığında yazılı olarak anlatınız. Yazınızda, şiirde geçen atasözlerinden örnekler veriniz.

YARDIMLAŞMA VE PAYLAŞMANIN ÖNEMİ

İnsanlar toplum halinde yaşayan sosyal varlıklardır. Bir toplumun ayakta kalmasını sağlayan en önemli duygu ise birlik ve beraberlik duygusudur. İçinde yaşadığımız topluma karşı birlik ve beraberliğimizi göstermemizin en iyi yolu ise gerektiğinde bir ihtiyaç sahibine en içten şeklide yardım edebilmek veya sahip olduklarımızı onun ile paylaşabilmektir. Hepimizin bildiği “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” atasözümüz bu durumu en güzel şeklide açıklayan sözdür. Tek başımıza kaldığımızda, başımız sıkıştığında birinin mutlaka yardıma geleceğini bilmek tarif edilemez bir duygudur. Atalarımız ne güzel söylemiş  “Yalnız taş duvar olmaz.” Bizler de elimizden geldiğince arkadaşlarımıza ve çevremize karşı yardım sever olmalıyız. Sahip olduğumuz maddi ve manevi güzellikleri içtenlikle paylaşabilmeliyiz. Böylece toplumuzdaki sevgi, güven ve saygı artar, eşitsizlikler ve adaletsizlik önlenir. Hayat yaşamak için çok daha güzel bir yer haline gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.