Yaşadığınız toplumu ya da bütün insanlığı ilgilendiren bir sorun veya ihtiyaç belirleyiniz.

5.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen 7.Ünite KÜRESEL BAĞLANTILAR, Toplum İçin Çalışıyorum sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Sizde yaşadığınız toplumu ya da bütün insanlığı ilgilendiren bir sorun veya ihtiyaç belirleyiniz. Bu ihtiyacı gidermek için neler yapabileceğinizi planlayınız.

Sorun ya da ihtiyaç: Çevre kirliliği

Neler yapılabilir?

Çevreyi en fazla insanoğlu kirletmektedir. Çevreyi kirleten etkenlerden bir tanesi de evsel atıklar ve çöplerdir. Evlerimizde çöplerimizi kâğıt, plastik, metal, cam ve organik atıklar olarak sınıflandırarak çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlayabiliriz. Atıklarımızı faklı poşetlere atarak kâğıt, plastik, metal, cam gibi geri dönüşüm ile yerinden kullanılabilen atık, doğayı kirletmek yerine ekonomiye kazandırılabilir.

Sorun ya da ihtiyaç: İsraf ve yoksulluk

Neler yapılabilir?

Oteller, büyük restoranlar ve pastaneler satamadıkları, günlük olarak tüketilmesi gereken gıdaları zorunlu olarak çöpe atıyorlar. Bu gıdalar çöpe atılmak yerine her gün belirli saatlerde toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir. Hem bu gıdalar israf edilmemiş olur hem de yoksullar güzel yiyecekler tüketmiş olur.

“Yaşadığınız toplumu ya da bütün insanlığı ilgilendiren bir sorun veya ihtiyaç belirleyiniz.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.