Yaşadığınız yerin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında neler biliyorsunuz?

4.sınıf Türkçe dersi için verilen 6. TEMA MİLLİ KÜLTÜRÜMÜZ Şiir Şiir Türkiye Dinleme Metni hazırlık çalışmaları sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Yaşadığınız yerin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında neler biliyorsunuz? İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri hakkında neler biliyorsunuz?

İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri denilince ilk aklıma gelenler: İstanbul Boğazı, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Sultan Ahmet Camii, Kapalı Çarşı, Topkapı Sarayı Ve Dolmabahçe Sarayı oluyor.

İstanbul boğazı bence şehrimizin en önemli güzelliği. İstanbul boğazı doğal güzelliği, stratejik açından sahip olduğu önem, Asya ile Avrupa’yı bir birinden ayıran veya birbirine bağlayan özelliği ile tarih boyunca önemini hep korumuştur.

Kız Kulesi İstanbul’un sembolleri arasında yer alan en bilinen tarihi ve doğal güzelliklerinden birisidir. Hakkına çeşitli efsaneler anlatılsa da boğazın içindeki eşsiz konumu ve sahip olduğu güzel mimarisi ile kız kulesi görenleri kendisine hayran bırakır.

Sultanahmet Camii, Osmanlı Padişahı Sultan I. Ahmet’in emri ile Sedefkâr Mehmed Ağa tarafından 6 minareli olarak yapılmıştır. İstanbul’un en bilinen camisi ve Ramazan Etkinliklerinin merkezi konumundandır.

Ayasofya Camii – Kilisesi Bizans İmparatorluğu Dönemi’nde inşa edilen kilise, İstanbul’un fethi sonrası camiye dönüştürülmüştür. 1934 yılında müze olarak ziyarete açılmıştır. Ayasofya sahip olduğu mimari özellikleri ve muhteşem tasarımıyla mimari dünyasının başyapıtları arasında yer alır.

Kapalı Çarşı İstanbul’un en turistik yerlerinden birisidir. Beyazıt Camii ve Nuru Osmaniye Camii arasında bulunur.  Kapalı Çarşı Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460’da yaptırılmış ve zaman içinden ünümüzdeki halini almıştır. Kapalı Çarşı’da 65 sokak üzerinde yaklaşık 4 bin dükkân bulunmaktadır. El dokuması halılar, baharatlar, el yapımı ürünler, kıyafetler ve yiyeceklerin satıldığı dükkânları ile dünyanın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden birisidir.

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı Sultanı Sultan Abdülmecid tarafından 1839 yılında Balyan Ailesi’ne yaptırılmıştır.  Saray eşsiz güzellikteki süslemeleri, benzersiz tabloları ve nadide eserleriyle eşsiz bir mirastır. Dolmabahçe Sarayı 1927-1938 yılları arasında Atatürk tarafından da kullanılmıştır. 1984 yılında müze olarak ziyarete açılmştır.

Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi olarak Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve Abdulmecid Han dönemine kadar Osmanlı Sarayı olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak hizmet veren sarayda fetihler sonrasında İstanbul’a getirilen kutsal emanetler de sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir