Yaşadığınız yerin yerel yöneticisinden randevu alarak kendisini ziyaret ediniz

4.sınıf Sosyal Bilgiler dersi için verilen Yerel Yöneticiler etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Yaşadığınız yerin yerel yöneticisinden randevu alarak kendisini ziyaret ediniz. Yapacağınız görüşmede ona aşağıdaki soruları sorunuz.

a.Nasıl muhtar oldunuz?

En son yapılan seçimlerle, beş yıllığına mahalle muhtarı olarak seçildim.

b.Buradaki göreviniz ve yetkileriniz nelerdir?

Hükümetin emirlerini mahalleye duyurmak. Mahallede yaşayanların doğum, ölüm, evlenme ve boşanma durumlarını nüfus müdürlüğüne bildirmek. Seçim listelerini askıya çıkarmak. Seçimlerden önce seçmen kağıtlarının mahalleye dağıtılmasını sağlamak. Askerlik çağı gelenlere ilişkin askerlik şubesinden gelen çağrı pusulalarını ilgiliye veya ailesine vermek. İkametgah kağıdı ve ilmühaber düzenlemek.  Yardıma muhtaç olan ailelere ihtiyaç ilmühaberi vermek. Mahallesinin sorunlarını takip etmek ve onların giderilmesi için gerekli devlet kuruluşları ile iletişimi sağlamak.

c.Muhtar sizce hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Muhtar mahallesinin sorunlarını iyi gözlemlemelidir. Mahalleli ile yakın ilişkiler kurarak onların ihtiyaçlarını karşılanması için çalışmalıdır.  Mahalleliye karşı güler yüzlü ve anlayışlı olmalıdır.

ç.İhtiyar Heyetinin görev ve yetkileri nelerdir?

Mahallede yapılacak olan işleri sıraya koymak. Muhtarın harcamalarını denetlemek. Muhtara yapacağı çalışmalarda yardımcı olmak.

d.Muhtarlık çalışmalarında kimlerden yardım alıyorsunuz?

Yapacağımız çalışmalarda belediyeden ve kaymakamlıktan yardım alıyoruz.e.Muhtarlık hizmetlerinizde hangi araçları kullanıyorsunuz?

Hizmetlerimizde gerekli evrakları hazırlamak için bilgisayar ve yazıcı kullanıyoruz. Birde evrakları onaylamak için muhtarlık mührünü kullanıyoruz.

f.Görevde bulunduğunuz sürede neler yaptınız?

Mahallemizdeki eskiyen sokak levhalarının belediye tarafından değiştirilmesini sağladık. Mahallemizdeki ihtiyaç sahiplerini tespit ederek Kaymakamlıktan gerekli yardımları almalarını sağladık.

g.Bundan sonra yapmak istediğiniz faaliyetler nelerdir?

Mahallemizin ihtiyacı olan yeşil alan ve parklar için belediye ile görüşmeler yaparak bunları yaptırmaya çalışacağız.

h.Çocuklara yönelik ne tür faaliyetler yapıyorsunuz?

Mahallemizde bulunan oyun parklarının ve salıncakların yenilenmesi için belediye ile birlikte çalışıyoruz.

ı.Doğal ortamı ve tarihî yapıları korumak için neler yapıyorsunuz?

Mahalleliye ve çocuklara bu yapıları korumamız gerektiği konusunda nasihat veriyoruz. Gerekli koruma tedbirlerinin alınması için kaymakamlık ile birlikte çalışıyoruz.

i.Muhtarlık gelir kaynakları nelerdir?

Mahallelinin özlük işlemleri için gerekli olan evrakların hazırlaması ve mühürlenmesi için harç alıyoruz ve bunu harç defterine işliyoruz. Örneğin ikametgah ve fakirlik ilmühaberi için 3 lira 75 kuruş alıyoruz.

j.Muhtar olmak nasıl bir duygu?

Mahallemize hizmet etmek, onun daha güzel ve yaşanabilir bir yer olması için çalışmak çok güzel bir duygu. Mahallelinin bizlere saygı göstermesi de bizleri mutlu ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.