YAŞAR KEMAL hayatı, eserleri

8.sınıf Türkçe dersi için verilen VAN GÖLÜ’NÜN ŞAFAĞI etkinlik sorularından biri. Soru şu şekilde:

Van Gölü’nün Şafağı, Dinlediğiniz metnin yazarı hakkında edindiğiniz bilgileri aşağıya yazınız.

YAŞAR KEMAL hayatı, eserleri için aşağıdaki şekilde bir metin yazılabilir:

Roman, senaryo ve öykü yazarı olan Yaşar Kemal Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarındandır. Nobel ödülüne aday gösterilmiş  uluslar arası bir üne sahiptir. Asıl adı Kemal Sadık Gökçelidir. 6 Ekim 1923 yılında Adana ilinin Gökçedam ilçesinde doğmuştur. Ailesi Van Ercişlidir , 1. Dünya savaşında Adana’ya yerleşmiştir. İlk sanat çalışmalarına ilkokuldan önce şiir yazarak başladı. İlkokulda aşıklarla atışmaları oldu. Ortaokuldan sonra folklor derlemeleri yaptı. Ortaokuldan sonra öğrenimine devam edemedi.  Irgat katipliği, öğretmen vekilliği, kütüphane memurluğu, traktör şöforlüğü gibi çeşitli işlerde çalıştı.  İlk kitabı’ Ağıtlar’ Adana Halkevi tarafından yayınlandı. Askerlikte yazmış olduğu ilk hikayesi ‘ Pis Hikaye’ yayınlandı. Daha sonrada Bebek,  Dükkancı ve Mehmet ile Memet hikayeleri yayınlandı. Bebek öyküsü Dünyada yayımlandı. İngilizce, Fransızca, İtalyanca , Rusçaya ve çeşitli dillere  çevrilmiştir.  İlk öykü kitabı Sarı Sıcaktır. İlk romanı İnce Mehmed de birçok dile çevrilmiş Dünyaca ünlü bir  roman olmuştur. Birçok eseri de ödül almıştır.Cumhuriyet gazetesinde röpartaj yazarlığı yaparken Yaşar Kemal adını kullanmaya başladı.

17 yaşından itibaren sosyalist politikanın içinde yer aldı.Yaşar Kemal  edebi çalışmalarında halka dönük düşüncelerini siyaset ile birleştirdi.  Siyasi görüş ile  sanatın paralel olduğunu , halk ve doğaya inandığını dile getirmişir. Et ve kemik nasıl birbirinden ayrılmazsa sanatımın da halktan ayrılmamasını isterim. Bu çağda halktan kopmuş bir sanata inanmıyorum demiştir.

28 Şubat 2015 tarihinde  solunum güçlüğünden kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Öyküleri
*Sarı Sıcak-Bütün Hikayeler-Ağıtlar-Taş Çatlasa-Binbir Çiçekli Bahçe

Şiirleri
*Bugünlere Bahar İndi
Romanları
*İnce Memed 1-2-3-4-Akçasazın Ağaları 1-2-Deniz Küstü-Teneke-Yılanı Öldürseler-Yer Demir Gök Bakır-Fırat Suyu Kan Ağlıyor Baksana-Yağmurcuk Kuşu-Tek Kanatlı Bir Kuş-Destansı Romanları-Ağrı Dağı Efsanesi-Binboğalar Efsanesi-Üç Anadolu Efsanesi-Çakırcalı Efe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.