Yatakta yatan hasta kız. Görsellerdeki olayların oluş sırasına göre bir hikâye yazınız.

3.sınıf Türkçe MEB YAYINLARI dersi için verilen 8. Tema SAĞLIK VE SPOR Hapşu Dinleme/İzleme Metni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Yatakta yatan hasta kız. Görsellerdeki olayların oluş sırasına göre bir hikâye yazınız.

Elif kendini çok kötü hissettiği için bütün gün yatağından çıkamamıştı. Daha doğrusu yataktan çıkacak enerjisi yoktu. Yatağının kenarında duran en sevdiği oyuncağı olan ayıcık Tüylü’ye uzanacak enerjisi bile yoktu. Annesi, Elif’in hem keyfi yerine gelsin, hem de kendisini daha iyi hissetsin diye tavuk suyu çorbası yapmıştı. Elif, çorbadan birkaç kaşık içti fakat daha fazla içmek istemediğini söyleyince annesinin ısrarı ile onun elinden birkaç kaşık daha içti. Ancak daha fazla içemedi, hiç iştahı yoktu. Onun bu haline gören annesi hemen bir doktor çağırdı. Odaya gelen doktor, Elif’e oturmasını söyledi. Ağızını açmasını ve boğazını muayene etmesi gerektiğini söyledi. Aaaa.. derken Elif’in boğazı gerçekten de çok acımıştı. Doktor, Elif’in bademciklerinin şiştiğini ve boğaz enfeksiyonu olduğunu söyledi. Ona tam dört farklı ilaç yazdı. Doktor,  Elif’e ilaçlarını kullanır ve bir hafta evde dinlenirse bir şeyinin kalmayacağını, iyileşeceğini söyledi.

Elif, bir süre okula gidemeyeceği ve arkadaşlarından ayrı kalacağı için çok üzülmüştü. Kendini çok halsiz hissettiği için oyuncaklarıyla da oynayamıyordu. Odasının penceresinden servise binmiş okula giden çocukları görünce okulunu, öğretmenini ve arkadaşlarını ne kadar sevdiğini hatırlamış ve hafiften gözleri yaşarmıştı. Annesi kızını teselli etti ve yakında iyileşeceğini ve okuluna gidebileceğini söyledi. O gün Elif okula gelmediği için arkadaşları da onu merak etmişti. Öğretmenleri, Elif’in hasta olduğu için bir süre okula gelemeyeceğini söylediğinde arkadaşları çok üzülmüştü. Mete, teneffüste öğretmenin yanına giderek, okul çıkışında Elif’i ziyaret etmek istediklerini söylediğinde öğretmenleri de bu güzel fikri kabul etti. Odasında koridordan gelen seslerin ne olduğunu anlamaya çalışan Elif, karşısında birden sınıf arkadaşlarını görünce çok mutlu olmuştu. Getirdikleri papatyalar da çok güzeldi. Elif şimdi kendini çok daha iyi hissediyordu. Elif, arkadaşlarının verdiği enerji ve düzenli kullandığı ilaçları sayesinde hızlıca iyileşti. Artık yeniden okula gidiyor arkadaşları ve sevimli ayıcığı Tüylü ile en sevdiği oyunları oynayabiliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.