Yazar, çocuk parkını nasıl betimlemiştir?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 5. TEMA VATANDAŞLIK Çocuk Bahçesindeki Bekçi etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Yazar, çocuk parkını nasıl betimlemiştir?

– Sokağın alt köşesinde, beyaz duvarlarla ve demir parmaklıklarla çevrili, içinde üzeri kırmızı kiremitlerle örtülü şirin bir bekçi kulübesi olan küçük bir park olarak betimlemiştir.

  • Çocuk parkındaki bekçi, çocuklara nasıl davranıyor? Bu davranışının nedeni ne olabilir? Açıklayınız.

– Bekçi çocuklarla sürekli olarak bağırarak konuşuyor, onlara kızıyor ve azarlıyor. Bu davranışının sebebi çocukları korkutmak için değil, bir kötülüğe engel olmaya çalıştığı için olabilir.

  • Yazar, neden bekçinin olmadığı saatlerde parka gitmektedir?

– Yazar, bekçi amcanın bağırmalarından hoşlanmadığı için onun olmadığı saatlerde parka gitmektedir.

  • Parktaki büyük çocukların hareketlerini doğru buluyor musunuz? Neden?

Parktaki büyük çocukların davranışları kesinlikle yanlıştır. Parktaki bir oyuncağı sürekli olarak işgal eder gibi sıra bekleyenleri görmezden gelmek doğru bir davranış değildir. Oyuncaları kirletecek ve onlara zarar verecek hareketler yapmak da doğru değildir. Çünkü parklar bizlerin ortak alanlarıdır ve herkes bunlardan eşit olarak faydalanabilmelidir.

  • Yazar, bekçiye neden hak vermiştir?

Yazar, bekçinin bağırma ve kızmalarının çocukları korkutmak için değil de onları korumak ve kötülüklere engel olmak için olduğunu fark ettiği için bekçiye hak vermiştir.

“Yazar, çocuk parkını nasıl betimlemiştir?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.