Yazar okuma kitaplarındaki resimleri nasıl betimliyor?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Okuma Kültürü, Okuma Kitaplarım etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1.Yazar okuma kitaplarındaki resimleri nasıl betimliyor? Anlatınız.

– Yazar, kitaplardaki resimleri mevsimler benzeterek anlatıyor. Okuduğu kitaplardaki resimlerin mevsimlerin değişmesi ile birlikte değiştiğini, ilkbaharın gelmesi ile resimlerinin ağaçlar gibi çiçek açtığını, çocukların paltolarını çıkartmaya başladığını, sanki resimleri yaşayan bir varlıkmış gibi mevsimlerle birlikte nasıl değiştiğini betimliyor.

2.Ders kitaplarınızı aldığınızda siz de yazarın hissettiği gibi hissediyor musunuz? Niçin?

Bizim ders kitaplarımız da okulda işlenecek konulara, kutlanacak bayram ve özel günlere göre hazırlandığı için konular değiştikçe benzer hisleri yaşıyoruz. Örneğin yakında 23 Nisanın geleceğini kitaplardaki konulardan anlayabiliyoruz.

3.Yazar gelecek derslerde okuyacağı okuma parçalarının resimlerine baktığında neler hayal etmektedir?

Yazar, gelecek derslerdeki okuma parçalarının resimlerine bakarak yaz tatilini hayal etmektedir.

4.Yazar okuma kitaplarına niçin özlem duymaktadır? Açıklayınız.

Çünkü okuma kitaplarında temiz giyimli köylüler, babalar, başörtülü analar gibi güzel resimlerle dolu olduğu ve güzel bir dünyanın insanları olması, iyilikten başka bir şey düşünmemesinden dolayı yazar okuma kitaplarına özlem duymakta artık bu kitaplara sahip olmadığı için onları hayallerinde okumaktadır.

5.Sizin de yazar gibi okumayı özlediğiniz kitaplarınız var mı?

Patenli Kız, Yazar: Zeynep Cemali

İşitme engelli Şerare, o yaz tatilini İstanbul yakınlarındaki bir köyde yaşayan akrabalarının yanında geçirir. Babasının armağan ettiği rollerskate’leri ayağından hiç çıkarmadığı için köydekilerin “Patenli Kız” adını taktığı Şerare tatil ödevi için köyün yaşlı sakinlerinin çocukluk anılarını derler. Şerare, yaz tatilinin sonunda yalnızca ödevini tamamlamakla kalmaz, yeni tanıdığı bu insanlarda çok farklı izler de bırakır.

Bu konunun işlendiği köy yaşamı, çocuklukla yaşlılığın bir araya getirilerek anlatıldığı hikayeyi okumayı bazen özlüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir