Yazarın, insanın kendisini yenilemesi için verdiği reçeteyi kısaca anlatınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 8.  Tema Doğa ve Evren, REÇETE etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1.Mevsimlere göre hazırlıklar nasıl yapılır? Sizin çevrenizde de mevsimlere göre hazırlıklar yapılır mı?

Sonbahar ve kış için; ısınma için soba kurulur, kış için turşu yapılır, kömür alınır, hırka örülür.

İlkbahar ve yazın: yemek için kuzukulağı, yemlik, madımak toplanır; Ihlamur, papatya, hatmi, adaçayı toplanıp kurutulur.

– Biz kışa hazırlık olarak turşu kuruyoruz, konserve, reçel ve salça yapıyoruz, erişte kesiyoruz.

2.Metinde geçen “Şöööyle ufka doğru bakınız, ‘ufuk turu’ denilen şey ne imiş anlayınız.” cümlesinde yazarın bahsettiği “ufuk turu” ne demektir?

– Yazar bu ifade ile yüksek bir yerden gözün görebildiği kadar uzağa bakmayı, manzaranın tadını çıkartmayı anlatmıştır.

3.Yazara göre metinde, doğada vakit geçirildiği takdirde insanın içindeki tüm dertlerden ve sıkıntılardan kurtulacağı anlatılmaktadır. Yazarın bu düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?

Yazarın bu düşüncesine katılıyorum. İnsan doğaya çıkınca temiz havanın ve yeşilliklerin etkisi rahatlıyor, huzur buluyor, yorgunluğunu unutuyor. İnsan kendini psikolojik olarak daha iyi hissediyor, dertlerini ve sıkıntılarını unutuyor. Dinlenmiş bir zihin ile sorunları çok daha rahat çözebiliyor.

4.Yazarın, insanın kendisini yenilemesi için verdiği reçeteyi kısaca anlatınız.

İnsan kendini yenilemek için doğada zaman geçirmeli, yüksek bir yerden ufuk turu yapmalı, yaşlıları, dost ve hasta ziyaret etmeli, onlara ufak hediyeler götürmeli, kâinatın şükrüne şahit olmalı ve Allah ‘a şükür etmelidir.

5.Metinde geçen “maneviyat gıdaları” sözünü yorumlayınız.

İnsanın maddi ihtiyaçları olduğu kadar manevi olarak da ihtiyaçları vardır. Doğada zaman geçirerek ruhun huzur bulması ve dinlenmesi, eş dost ve akrabanın ziyaret edilerek onların ufak hediyeler ile sevindirilmesi, doğanın kendi dili ile Allah’a şükür etmesinin görülmesi insana huzur ve mutluluk verir. Tüm bunlar manevi olarak insan ruhunu besler ve insanın daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.