Yazarın iyiliği ele alış şeklini beğendiniz mi? İyiliğin Değerini Bilen Kim metni.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER İyiliğin Değerini Bilen Kim?  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

a)Yazarın iyiliği ele alış şeklini beğendiniz mi? Neden?

– Yazarın, yapılan iyiliklerin karşılıksız kaldığına dair örnekler verdikten sonra tilkinin kurnazlığı ile yapılan iyiliklerin karşılık kalmaması gerektiğini ve gerekirse iyiliğin değerini bilmeyenlerin cezalandırılması gerektiğini söylemesini beğenmedim.

Çünkü iyilik yaparken bunu karşımızdaki kişiden bir teşekkür, bir fayda bekleyerek değil, sadece iyilik olarak yapmalıyız. Karşı tarafın değer bilmemesi bizi birazcık üzebilir ama bu karşımızdaki kişiyi cezalandırmamızı gerektirmez. Bekli o kişi ile ilişkilerimiz gözden geçirir ve daha mesafeli olmaya çalışabiliriz.

b)Metindeki olaylardan, varlık kadrosundan yola çıkarak metnin içeriğini yorumlayınız.

– Metinde, yapılan iyiliklerin hep karşılıksız kaldığı köylü ve konuşturulan hayvanlar diliyle anlatılmış. İyiliğin değerini bilmeyenlerin bunun karşılığını bir şeklide göreceği ifade edilmiş.

c)Okuduğunuz metinde kurdun davranışını adil buluyor musunuz? Açıklayınız.

– Kurdun, yaptığı iyiliğe rağmen köylüyü yemeye kalmasını hiç adil bulmuyorum.

ç) Tilkinin bulduğu çözümü yaratıcı buluyor musunuz? Neden?

Tilkinin ortadaki sorunu anlayıp konuyu bambaşka bir alana taşıyarak kurdu yeniden çuvalın içine sokmayı başarması çok zekice bir davranıştır.

“Yazarın iyiliği ele alış şeklini beğendiniz mi? İyiliğin Değerini Bilen Kim metni.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.