Yetim ve yoksula nasıl sahip çıkılabilir?

Yetim ve yoksula nasıl sahip çıkılabilir? Sorusunun cevabını vermeden öncelikle yetim ve yoksul kimlere denir bu kavramların tanımlarını verelim. Yetim; babası vefat etmiş çocuklar için, yoksul ise maddi anlamda yetersiz gelire sahip olan ya da hiçbir gelire sahip olmayan kişiler için kullanılır. Tanımlarından da görüldüğü üzere her iki grup insan da toplumda bir yanı eksik insanlardır.

Güzel dinimiz İslamiyet her zaman bizlere doğru ve güzel olanı yapmayı tavsiye etmiştir. İbadetlerimizi yerine getirmemizin yanında güzel ahlak kapsamına giren bütün hal ve davranışlarla ahlakımızı donatmamızı öğütler. Bunlaradan biri de yetime sahip çıkıp yoksula yardım etmektir.

Yetim arkadaşlarımızın yanında babalarımızın bize yaptığı güzel şeyleri abartılı olarak anlatmamalıyız. Bu konuda onu incitmeden yeri geldikçe teselli edebiliriz. Herkesin bu dünyada bir imtihanının olduğunu hepimizin farklı sıkıntılar içinde olduğunu söylemeli ve babasız olmanın da onun imtihanı olduğunu hatırlatıcı ifadeler kullanmalıyız.

Çevremizde yoksul varsa bu durumu onların yüzüne söylememeli ve onlara yardımda bulunmaya çalışmalıyız. Bu yardım maddi de olabilir manevi de. Onları koruyup gözetmek ve ziyaret etmekle manevi destek sağlıyorken zaman zaman erzak (yiyecek içecek) yardımında da bulunmamız maddi yardım kapsamına girer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir