Yukarıdaki konulardan hareketle paylaşmanın toplum hayatındaki yeri ve önemini belirtiniz.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER Paylaşalım (Dinleme/İzleme Metni) etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

Aşağıda iki grubun konuşma konuları verilmiştir. Neler Paylaştıkça Çoğalır?

1.GRUP
Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgimizi arkadaşlarımızla paylaşırsak onlar da öğrenir.

2.GRUP
Saygı da paylaştıkça çoğalır. Sen birine saygı gösterirsen o da sana ve başkasına saygı gösterir. Böylece zamanla herkes birbirine saygılı davranmaya başlar.

  • Yukarıdaki konulardan hareketle paylaşmanın toplum hayatındaki yeri ve önemini belirtiniz.

Paylaşmak toplum hayatındaki birlik ve beraberlik duygusunu geliştirir ve pekiştirir. İnsanların bilgi birikimleri artar, içinde yaşadığı toplama daha çok fayda sağlar hale gelir, birbirlerine karşı daha saygılı ve hoşgörülü olurlar. Toplumdaki güvensizlikler yok olur, eşitsizlikler azalır. Bir birine güvenen, daha bilgili ve aydın bir toplum haline gelir.

  • Bilgi paylaşımının sosyal hayata ve çalışma hayatına katkılarını örneklerle açıklayınız.

İnsanlar kaliteli ve yüksek standartlara sahip bir hayata geçmişten günümüze kadar edindikleri bilgi birikimleri sayesinde ulaşmıştır. Sahip olunan bilgi ne kadar çok kişi tarafından kullanılırsa o kadar çok başarılı sonuç elde edilecektir. Toplumun maddi ve manevi olarak refah düzeyi artacaktır. Örneğin Belediyeler düzenledikleri meslek edindirme kursları ile birçok ev hanımının çalışma hayatına katılmasına katkı sağlamaktadır. Yeni meslek öğrenen kişiler elde ettikleri bilgi birikimi ve maddi kazançlar ile çok daha sosyal olmakta ve ürettikleri ile de çalışma hayatını katkı sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.