Yüksek Yüksek Tepelere türküden hareketle bir hikaye yazınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen Yüksek Yüksek Tepelere etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Dinlediğiniz türküden hareketle bir hikaye yazınız. Hikayenize bir başlık koymayı unutmayınız.

Yüksek Yüksek Tepelere türküsünden hareketle hikaye aşağıdaki şekilde yazılabilir:

Ayrılık Çok Zormuş

Halime  evin en küçük çocuğu, aynı zamanda tek kızı idi. Ağabeylerinin kol kanat germesi, anne ve babasının sıcacık ilgisi ile dolu dolu bir çocukluk geçirdi. Eski günlerini özlem ile hatırlasa da artık o bir genç kızdır. Mahallede sevecenliği ile tanınan güzel bir kız.
Bir gün okuldan eve dönerken market poşetlerini taşımakta zorlanan bir bayanın yardımına koşar. Bayan ile yol boyunca sohbet ederler. Bayan Halime’ye çok teşekkür eder ve memnuniyet içerisinde eve girer. Bayanın Halime yaşlarında bir oğlu vardır. Gayri ihtiyari Halime’nin yardımından, sevecenliğinden ve güzelliğinden bahseder. Okulda  yan sınıfında Halime diye birinin olduğunu bilen oğlu annesinin tarifleri üzerine yardım eden kişinin yan sınıftaki Halime olduğunu anlar. Ertesi gün okulda teneffüste Halime’nin yanına giden Mustafa pardon diyerek söze başlayıp dün annesine yardımından dolayı ona teşekkürlerini iletir. Bu kısa konuşmanın ardından ara sıra sohbet etme imkanı bulurlar. Bu şekilde gecen iki yıl arkadaşlığın ardından okul biter. Liseden sonra öğretmenlik okuyan Mustafa dört sene başka ilde eğitimini tamamlar. Okul bittikten sonra mahalleye dönen Mustafa Halime’yi unutmamıştır. Artık evlilik çağında olan Mustafa ailesine Halime ile evlenmek istediğini söyleyince bir akşamüstü Halime’yi istemeye giderler. Henüz görev yapacağı il belli olmasa da Mustafa’nın öğretmen olması, beyefendiliği babasının Halime’yi Mustafa’ya vermesini sağlar. O yaz düğünlerini yaparlar. Düğünden hemen sonra Mustafa’nın görev yeri Bitlis in bir köyü olarak belirlenir. Ailesi istemeye istemeye uğurlarken Halime ve Mustafa’yı, gözyaşlarını saklayamazlar.
Bütün hayatı şehirde geçmiş olan Halime ve Mustafa ilk defa gittikleri bu yere uyum sağlamakta zorlanacaktır. Dağların arasında olan bir köye yerleşirler. Köy şartlarına adapte olmaya çalışırken, çok çetin kış şartları ile her şey daha da zorlaşır. Köy yolu uzun süre kapalı olması ile birlikte telefon hatları da çalışmaz. Uzun süre yanlarına gidemedikleri ailesi ile telefonda da konuşamaz. Annesinin hasreti her geçen gün yüreğinde büyüyen Halime bu duruma artık dayanamayacak hale gelmiştir. Annesi, babası ve kardeşleri gözünde tütmektedir. Bu durumdan çok bunalan Halime Mustafa ile de sorunlar yaşar. Kendisini çok yalnız hisseden Halime sıkıntılarını kağıda döker.
Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.