Yurdumuzda çok tanınan doğal anıt örneklerini ve bunların nasıl oluştuğunu araştıralım.

Yurdumuzda çok tanınan doğal anıt örneklerini (Pamukkale travertenleri Nevşehir’deki
peribacaları vb.) ve bunların nasıl oluştuğunu araştıralım.

Peri Bacaları: Eski zamanlarda bölgedeki yanardağlardan püsküren lav ve küller çukurda kalan alanları doldurarak bir tabaka oluşturmuş ve tüf adı verilen bu yığınların zaman içinde su ve rüzgâr gücü ile aşınması sonucu peri bacaları ortaya çıkmıştır. Tüf tabakaları arasında farklı aşınma dirençlerine sahip olan andezit ve bazalt kayaları peri bacası görünümünün oluşmasını sağlamaktadır.

Pamukkale: İçeriğinde erimiş halde karbondioksit bulunan basınç altındaki yeraltı suları, geçtikleri bölgelerdeki kalsiyum karbonatı (CaCO3) eriterek beraberinde taşırlar ve bu yer altı suları aniden yüzeye çıktıklarında karşılaştıkları basınçsız ortamda içindeki karbondioksit uçar ve yeraltı suyunun içinde erimiş halde bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çökelir ve uzun süreler boyunca biriken bu tabakalar travertenleri oluşturur.

Damlataş Mağarası: Mağara tavanından damlayan kireç içerikli yeraltı sularındaki suyun buharlaşması sonucu geride kalan kireç tabakasının binlerce yıl boyunca birikmesi ile mağara tavanında sarkıtlar ve mağara tabanında dikitler meydana gelmektedir. Sarkıt ve dikitlerin birbirleriyle birleşmesiyle sütun adı verilen yapılar oluşur.Düden Şelalesi: Pınarbaşı adı verilen iki büyük karstik kaynak çıkan su, yüksek bir noktadan dökülerek Düden şelalesini oluşturur.

Yaşlı ağaçlar- Koca Katran: Uzun ömürlü bir ağaç türleri olan katran, ardıç ve sedir ağaçları yaşlı ağaçlar olarak doğal anıt örneklerini oluşturur. Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunan Koca Katran ağacının yaşı 1995 yılında, 2000 olarak hesaplanmıştır. Aynı yıl yapılan hesaplamalara göre Aslan Ardıç ağacı 1700 yaşındadır.

Ağrı Dağı: Dünyanın çekirdeğini oluşturan ateş kürede eriyik halde bulanan magmanın yer kabuğundaki çatlaklardan yeryüzüne basınç ile çıkması ile yanardağlar oluşur. Ağrı dağı sönmüş bir yanardağdır.

 

 

“Yurdumuzda çok tanınan doğal anıt örneklerini ve bunların nasıl oluştuğunu araştıralım.” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.