Yüzüğü çıkarabilmeleri için Azra ve Öyküye ne tavsiye edersiniz?

5.sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Dersi 3. Ünite Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

Göster Kendini (sayfa 106)

A)Yüzüğü çıkarabilmeleri için Azra ve Öyküye ne tavsiye edersiniz?

– Azra’nın yüzüğü çıkarabilmesi için parmağını daha kaygan hale getirmesi gerekir. Daha kaygan hale geldiğinde hareket kolaylaşır. Eğer parmağına yağ veya krem sürerse sürtünme kuvvetini en aza indirerek yüzüğün kolayca kayması sağlanabilir. Sürtünmenin azalması hareketi kolaylaştırır.

B)Ahmet paspasın kaymaması için evdeki malzemelerden kaydırmayan bir yüzey yapmak istedi. Ahmet’e bu konuda ne önerirsiniz?

– Paspas ile zemin arasındaki sürtünme kuvveti az olduğu için paspas sürekli kaymaktadır. Paspas ile zemin arasındaki sürtünmeyi arttıracak olursak paspasın kaymasına engel olmuş oluruz. Bunun için de paspas altına pürüzlü plastik serebiliriz. Paspasın altı tırtırlı hale getirilebilir. Paspasın altına silikon yaparak da kaymasına engel olmuş olur.

GÖSTER KENDİNİ (sayfa 109)

  • Ayakkabı beton zeminde çekilerek hareket ettiriliyor. Ayakkabının daha kolay hareket etmesi için ayakkabıda veya zeminde ne gibi değişiklikler yapılabilir?

– Ayakkabı ile beton yüzey birbiri ile temas halindedir. Beton zemin ayakkabıya hareketinin tersi yönünde sürtünme kuvveti uygular. Uygulanan bu sürtünme kuvveti ayakkabının hareketini zorlaştırır. Beton zemin ne kadar kaygan veya pürüzsüz olursa sürtünme kuvveti azalır ayakkabının hareketi kolaylaşır. Beton zemin üzerine daha pürüzsüz bir plastik paspas serilebilir veya beton zemin yağlanırsa daha kaygan olur ve hareketi kolaylaşır. Ayrıca beton zemin üzerine cam parçası konulduğunda da hareket hızlanır. Beton üzerine sabun sürmek de işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.