Zamanda yolculuk yapmak konusuyla ilgili bir hikaye yazınız

6.sınıf Türkçe dersi için verilen Memo etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • Zamanda yolculuk yapmak konusuyla ilgili çağrışımlarınızı aşağıdaki yerlere yazınız. Çağrışımlarınız arasında ilişki kurarak bir hikaye yazınız.

Zamanda yolculuk yapmak denilince ilk akla gelenler; ışınlanmak, teknolojik aletler, uzay, uçan arabalar oluyor.

Zamanda yolculuk için hikaye aşağıdaki şekilde yazılabilir:

Gelecek Biz Elimizde

Ailesi eğitim hayatı boyunca Emrah’ın en büyük destekçisi olmuştu. Onun ihtiyaçlarını ellerinden geldiği kadar karşılamaya çalışmışlardı. Üniversitede bölümünün en parlak öğrencileri arasında gösterilen Emrah, sonunda çok istediği bursu almaya hak kazanmıştı. Artık ailesine daha fazla yük olmayacağı için kendini çok mutlu hissediyordu. Amerika’daki bir başka üniversite ile beraber yapacakları araştırma programı için kazandığı burs onun bilim dünyasındaki başarılarının ilkiydi. Yeni tanıştığı ekibi çok seven Emrah görev aldıkları araştırma projesinin heyecanını yaşıyordu. Yapacakları şey gerçektende heyecan vericiydi. Zamanda yolculuk yapılabileceği kavramı onu hep heyecanlandırmıştı. Sonunda buna ulaşmak için elinde bir fırsat ve başarmak için de kendisi gibi çok çalışkan bir ekip vardı.

Önce çalışma yapacakları araştırma merkezine gittiler. Daha öncede üniversitedeki hocasıyla beraber yurt dışına çıkmış, oradaki bir konferansta birlikte bir sunum yapmışlardı. Konferans bölgesindeki araştırma merkezlerini gezme fırsatı bulmuşlardı. Fakat burs kazandığı araştırma merkezi daha önce gezdiklerine hiç benzemiyordu. Ekip olarak uzay, zaman kavramlarını çalışacaklar, ışınlanmanın gerçekleşmesi için çeşitli teknolojik aletler kullanacaklardı. Emrah gerçektende çok yoğun çalışıyordu. Bu yoğunluk onu çok halsiz düşürmüş, masasında uyuya kalmıştı. Gözleri çalışmaya ara verse de, beyni çalışmayı bir türlü bırakmıyordu. Çok derin bir rüyaya dalmıştı. Rüyasında uzun çalışmalar sonucu zaman makinesi yapmayı başarmışlardı. Artık ilk denemeyi yapmanın zamanı gelmişti. Emrah ve beraberindeki üç yabancı araştırmacı geleceğe gideceklerdi. Her şey planlandığı gibi ilerliyordu. Sonunda uzun zamandır beklenen an gelmiş ve geleceğe yolculuk başlamıştı. Işınlandıkları 3014 yılındaki dünya günümüz dünyasına hiç benzemiyordu. Onların beklediği gelecek, göklerinde uçan araçların olduğu, evlerin gökyüzünde boşlukta durduğu, robotların insanların her türlü işlerini yaptığı bir dünyaydı. Fakat karşılaştıkları manzara onları hayal kırıklığına uğratmıştı. Emrah bu karşılaştığı manzara karşısında şok olmuştu. Böyle bir gelecek olmamalıydı, olamazdı. İnsanoğlu bırakın ileriye gitmeyi, neredeyse zamanda geriye gitmişlerdi. Bunun sebebini anlamaları çok uzun sürmedi. İnsanoğlunun hırsı ve kavgacı yapısı bu geleceği hazırlamıştı. Dünyadaki doğal kaynaklar tükenmiş, hava kirliliği sınırları zorlar bir hal almıştı. Dünyanın her yerinde savaşlar yaşanmakta, insanlar temel ihtiyaçları olan gıda ve suyu bulmak için bir birleri ile savaşmaktaydı. Emrah yaşadığı bu şok ve korkuyla bir anda uyuya kaldığı koltuğundan sıçradı ve uyandı.

Emrah gördüğü rüyanın tesirinden uzun süre kurtulamadı. İnsan gerçektende bu kadar bilinçsiz bir şekilde doğayı ve çevreyi yok etmesini bir türlü anlayamıyor, daha önemlisi verdiği zararı göremiyordu. Bu rüya onun çalışmalarının daha da hızlanmasına sebep oldu. Zamanda yolculuk ile insanlara nasıl bir geleceğe sahip olabilecekleri, bunun onların elinde olduğu, isterlerse geleceği gerçektende hayallerinde yaşattıkları, gökyüzü uygarlıklarının yaşadığı bir yer haline getirebilecekleri anlatılabilirdi.

“Zamanda yolculuk yapmak konusuyla ilgili bir hikaye yazınız” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.