7.sınıf  Berkay Yayıncılık Matematik Alıştırmalar (sayfa 32)

7.sınıf  Berkay Yayıncılık Matematik Dersi 1.Ünite  Tam Sayılarla işlemler Ünitesi ödev sorularından birisi

Alıştırmalar (sayfa 32)

Aşağıda verilen tekrarlı çarpımları üslü ifade biçiminde yazınız.

(+ 7) · (+ 7) · (+ 7) · (+ 7)=74

(– 1) · (– 1) · (– 1) · (– 1) · (– 1) =(-15 )

(– 2) · (– 2) · (– 2) · (– 2) · (– 2) · (–2) =(- 26 )

(+ 5) · (+ 5) · (+ 5) · (+ 5)= 54

(+ 1) · (+ 1) · (+ 1)=13

(– 3) · (– 3) · (– 3) · (– 3)=(-34 )

Aşağıda verilen üslü ifadelerin değerlerinin işaretini belirleyiniz.

(– 1)17 =-1 b. (+ 4)14 =+  c. (– 1)102 =+                  ç. (– 3)9 =-

(– 7)100 =+ e. (– 2)1002 =+ f. (+ 4)91  =+                     g. (+ 10)18=+

Aşağıdaki tablolarda belirtilen işlemleri örneklerdeki gibi yaparak tabloları tamamlayınız.

 

+ (–3)2 (–1)7 (–2)4 (+1)3
 

28          265         255        272    257

  (– 1)4        10           17             2
 

(– 2)3          1          -9           8             -7

 

28+ (-32)=256+9=265                                             (-14)+(-32)=1+9=10                 (-23) +(-32)=(-8)+9=1

28 +(-17)= 256-1=255                                          (-14) +  (-17)=1-1=0                      (-23) +  (-17)=-8-1=-9

28 +(-24)= 256+16=272                                    (-14) +(-24)= 1+16=17                  (-23) +(-24)=-8+16=8

28 + 13 = 256+1=257                                      (-14) + 1=1+1=2                          (-23) + 1=-8+1=-7

 

 

 

 

(–1)6 (+1)3 (–2)1 (–4)3
35
(– 4)2 80
(– 2)8

 

35-(-16)=243-1=242           (-42)-(-16)=16-1=15                              (-28)- (-16)=256-1=255

35 -13=243-1=242              (-42)-  13=16-1=15                                        (-28)-   13=256-1=255

35-(-21)=243+2=245         (-42)- (-21)=16+2=18                               (-28)- (-21)=256+2=258

35-(-43)=243+64=307       (-42)- (-43)=   16+64= 80                             (-28)-  (-43)=256+64=320

Yandaki kutucuklarda verilen ifadelere göre aşağıda istenenleri yapınız.

A kutucuğundaki tekrarlı çarpımı üslü ifade biçiminde yazınız. (-72)

E ile F kutucuklarındaki üslü ifadelerin değerlerinin işaretlerini belirleyiniz. E (+) F(-)

B ile F kutucuklarındaki üslü ifadelerin değerlerini bulunuz. -216 -243

 C ile D kutucuklarındaki ifadelerin değerleri toplamını bulunuz. 64-8=56

İfadelerden değeri en küçük olanı belirleyiniz. -243

İfadelerden değeri en büyük olanı belirleyiniz. 49

 

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik Öğrendiklerimizi Uygulayalım (sayfa 32)

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Sayılar ve İşlemler Ünitesi ödev sorularından birisi

Öğrendiklerimizi Uygulayalım (sayfa 32)

Aşağıdaki sayılardan 3 ve 9 ile bölünebilenleri belirleyiniz.

312, 761, 378, 278, 1604, 303, 9687, 2014, 3012, 4005

3 ile bölünebilmesi için rakamlar toplamı 3 ün katı 9 ile bölünebilmesi için rakamlar toplamı 9 un katı olmalı

312: 3+1+2:6  sadece 3 e bölünür

761: 7+6+1: 14   3ve 9 ‘a bölünmez

378:3+7+8: 18   3 ve 9 ‘a bölünür

278: 2+7+8: 17    3 ve 9 a bölünmez

1604: 1+6+0+4: 11 3 ve 9 a bölünmez

303:  3+0+3: 6  3 e bölünür

9687: 9+6+8+7: 30  3 e bölünür

2014: 2+0+1+4:  7  3 ve 9 a bölünmez

3012:  3+0+1+2:6    3 e bölünür

4005: 4+0+0+5:9  3 ve 9 a bölünür

 

8■ 7 4 sayısının 3 ile bölünebilmesi için ■ yerine hangi rakam / rakamlar yazılmalıdır? Rakamlar toplamı 3 ün katı olmalı 8+?+7+4:  19+?:        ?:  2  –   5-  8

296■ sayısının 9 ile bölünebilmesi için ■ yerine hangi rakam / rakamlar yazılmalıdır? Rakamlar toplamı 9 un katı olmalı 2+9+6+?: 17 +?:       ?: 1

652 ■ sayısının 3 ile bölümünden kalanın 2 olması için ■ yerine hangi rakam / rakamlar yazılmalıdır?6+5+2+?:13 +?: ?: 1- 4   –   7

672 ■ sayısının 9 ile bölümünden kalanın 1 olması için ■ yerine hangi rakam / rakamlar yazılmalıdır? 6+7+2+?: 16+?     ?:   3

Aşağıdaki işlemleri yapınız. Bulduğunuz sonuçları bölünebildiği sayılarla eşleyiniz.

23 + 52 = . . .75 . . . . . .    1     3   5   75

102 + 23 + 9 = . . 133. . . . . . .1   133

(16 – 3) + 11 = . . . .24 . . . . . 1   2  3  4  6   8   12   24

6 . 22 + 3 = . . .135 . . . . . .1  3  9

53 ÷ 5 – 4 = . . . . . . . . .

18 ÷ (36 ÷ 4) + 7 = . . .9 . . . . . .1   3    9

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik Öğrendiklerimizi Uygulayalım (sayfa 30)

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Sayılar ve İşlemler Ünitesi ödev sorularından birisi

Öğrendiklerimizi Uygulayalım (sayfa 30)

13, 42, 160, 175, 1264 ve 1453 sayılarından hangileri 2 ile bölünebilir? Son rakamı çift olanlar 42-160-1264

85, 213, 225, 1840 ve 1067 sayılarından hangileri 5 ile bölünebilir?son rakamı 0 ve 5 olanlar 85-225-1840

49, 60, 1920, 673 ve 2015 sayılarından hangileri 10 ile bölünebilir? Son rakamı o olanlar 60-1920

128 ■ sayısının 5 ile bölünmesinden elde edilen kalanın 4 olması için ■ yerine hangi rakamlar

yazılabilir? 5’e bölünmesi son rakam o veya  5 olabilir kalan 4 olması için ? 4   veya 9 olabilir

806▲ sayısının 2 ile bölünmesinden elde edilen kalanın 1 olması için ▲ yerine hangi rakamlar

yazılabilir?   Son rakam çift olursa 2 ile bölünebilir. Kalanın 1 olması için 1-3-5-7-9

990 ■ sayısının 10 ile bölünmesinden elde edilen kalanın 8 olması için ■ yerine hangi rakam yazılabilir 10 ile bölünebilmesi için son rakam 0 olmalı. Kalanın 8 olması için ? 8 olmalı

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik sayfa27

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Sayılar ve İşlemler Ünitesi ödev sorularından birisi

Öğrendiklerimizi Uygulayalım (sayfa 27)

 

16, 48 ve 60 sayılarının çarpanlarını ve bölenlerini çarpan ağacından yararlanarak bulunuz.

16:         1×16                                  48:              1×48                          60:                      1×60

2×8            2×8                                2×24            2×24                        2×30                     2×30

2x2x4          4×4                               2x2x12        4×12                       2x2x15                 4×15

2x2x2x2    8×2                                2x2x2x6      8×6                         2x2x3x5              12×5

2x2x2x2x3   16×3

Yandaki çarpan ağacında boş bırakılan kutulara uygun sayıları yazınız.

 

54

2×27

2x3x9

2x3x3x3

Aşağıda istenen katları bulunuz.

  1. 6’nın 100’den küçük en büyük katı 96
  2. 12’nin 100’den büyük en küçük katı 108
  3. 14’ün 100’den küçük en büyük katı 91

ç. 7’nin 50’den büyük en küçük katı         56

  1. 5’in 60’tan küçük en büyük katı 55
  2. 23’ün 150’den büyük en küçük katı 151

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik cevapları sayfa 24

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Sayılar ve İşlemler Ünitesi ödev sorularından birisi

Problemler (sayfa 24)

Özgür’ün yaşı 12’dir. Babasının yaşı, Özgür’ün yaşının 3 katından 9 yaş fazladır. Özgür’ün babası kaç yaşındadır?

12.3=36     36+9=45

Bir sınıfta 36 öğrenci vardır. Erkek öğrencilerin sayısı, kız öğrencilerin sayısından 4 azdır. Bu

sınıftaki kız ve erkek öğrenci sayılarını bulunuz.

E=k-4      k+k-4=36    2k-4=36    2k=36+4  2k=40  k=20  kız=20  erkek =kız-4=16

İki sayının toplamı 214’tür. Büyük sayı, küçük sayıdan 64 fazladır. Büyük sayı kaçtır?

A+b=214

A+A+64=214      2A =150    A =75    b=75+64=139

Bir anaokulunun Kanguru, Martı ve Kelebek adlı sınıflarında 60 öğrenci vardır. Kanguru sınıfının

mevcudu 22 kişidir. Martı sınıfının mevcudu, Kanguru sınıfının mevcudundan 4 kişi azdır. Kelebek sınıfındaki öğrenci sayısı kaçtır?

Martı 22 kanguru 22-4= 18    22+18=40     60-40=20 kelebek

Selim, marketten tanesi 30 kuruş olan yumurtalardan 20 tane alıyor. Eve gelirken yumurtalardan

bir kısmını kırıyor. Bunun sonucunda aldığı yumurtaların tanesi 40 kuruşa geliyor. Selim’in kaç yumurta kırdığını bulunuz.

30×20=600  lira ödemiş   600/40=15  yumurta kalmış kırılan 20-15=5   yumurta

İki sayıdan biri, diğerinin 4 katından 5 fazladır. Bu sayıların toplamı 185 olduğuna göre büyük sayı kaçtır?

A+ 4A+5 =185     5A +5=185    5A= 180 A =36     36.4  +5=149

Hasan’ın doğum yılı, Nilay’ın doğum yılından 8 eksiktir. Hasan 32 yaşındayken Nilay kaç yaşında olur?

32+8=40

Yandaki tabloda bir manavdaki bazı meyvelerin kilogram satış fiyatları verilmiştir. Buna göre,

3 kg elma ve 2 kg muz alan bir kişi kaç Türk lirası öder?

3×4=12   2×12=24   12+24=36 tl

1 kg çilek, 3 kg armut ve 2 kg şeftali alan bir kişi kaç Türk lirası öder?

1×7=7  3×4=12   2×6=12   7+12+12=31 tl

5 kg elma, 3 kg çilek ve 1 kg muz alan bir kişi kaç Türk lirası öder?

5×4=20   3×7=21  1×12=12  20+21+12=53 tl

ç. Tablodaki meyvelerin her birinden ikişer kilogram alan bir kişi kaç Türk lirası öder?

2×4=8 4×2=8  12×2=24  6×2=12 7×2=14   8+8+24+12+14=66 tl

6 kg elma, 4 kg muz ve 2 kg çilek alan bir kişi manava 100 TL verirse kaç Türk lirası para üstü alır?

6×4=24  4×12=48  2×7=14  24+48+14=96    100-96=4 tl

Yandaki tablodan yararlanarak iki problem kurunuz. Kurduğunuz problemleri çözünüz.

Problem:

Fırın ve buzdolabı bozulan yılmaz ailesi alacakları için kaç lira ödeme yapmaları gerekir?

679+1385= 2064 tl

Problem:

2000 tl parası olan eda hanım bulaşık makinesi aldıktan sonra çamaşır makinesi alabilmesi için kaç liraya ihtiyaç duyar?

2000-1059=941 kalan parası

Çamaşır makinesi alabilmesi için 995-941=54 tl daha olması lazım

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik cevapları sayfa 19

6.sınıf  Koza  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Sayılar ve İşlemler Ünitesi ödev sorularından birisi

Öğrendiklerinizi Uygulayınız. (sayfa 19)

3 kutuda on altışar, 3 kutuda da yirmi dörder çikolata bulunmaktadır. Tüm çikolataların sayısını,

ortak çarpan parantezine alma yönteminden yararlanarak bulunuz.

(3×16)+ (3×24)= 3.(16+24) =3.40=120

Aşağıdaki işlemlerin sonuçlarını çarpma işleminin dağılma özelliğinden yararlanarak bulunuz.

13 . (24 + 10)= 102 b. 9 . (36 – 15) = 189 c. 10 . (78 – 50)=280

ç. 25 . (75 + 4) =  1975  d. 16 . (48 – 24)= 384   e. 17 . (23 + 17)=680

Aşağıdaki işlemlerin sonuçlarını ortak çarpan parantezine alma yönteminden yararlanarak bulunuz.

3 . 12 + 3 . 23= 3.(12+23)=105 b. 12 . 18 – 12 . 7=12.(18-7)=132

14 . 20 + 14 . 9= 14.(20+9)=406

ç. 7 . 13 – 7 . 5 = 7.(13-5)= 56    d. 10 . 60 – 10 . 25 =  10.(60-25)= 350

18 . 2 + 18 . 5=18.(2+5)=126

Aşağıdaki eşitliklerde ■, ▲, ★ ve ● sembollerinin yerine yazılması gereken sayıları bulunuz.

■ . 36 + ■ . 24 = 8 . (36 + 24) ?=8

 

4 . (9 – ★) = 4 . 9 – 4 . 5   ?=5

11 . 25 – 11 . ▲ = 11 . (25 – 9) ?= 9

ç. 10 . (● + 23) = 10 . 5 + 10 . 23  ?=5

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik cevapları sayfa 55

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Doğal Sayılar Ünitesi ödev sorularından birisi

Öğrendiklerinizi uygulayınız sayfa 55

15 öğrenci, bir etkinlik için ikişer kişilik gruplara ayrılacaktır. Tüm öğrencilerin

bu etkinliğe katılabilmesi için ne yapılmalıdır?

15/ 2= 7 kalan 1 öğrenci  tüm öğrencilerin oyuna katılabilmesi için 3 er kişilik gruplar oluşturulabilir. 15/3= 5

  1. Bir sınıftaki 27 öğrenci ikişer kişilik sıralara oturacaklardır. Tüm öğrencilerin

oturabilmesi için kaç tane sıraya ihtiyaç olduğunu bulunuz.

27/2= 13 kalan 1  toplam 14 sıra olmalı

  1. 17 tane el işi kâğıdı 2 arkadaş tarafından eşit olarak paylaşılmıştır. Her birine

düşen el işi kâğıdı sayısını bulunuz.

17/2= 8 kalan 1     paylaşma 8.5 tane olur

  1. 62 öğrenci, 14 kişilik gruplar hâlinde minibüslerle tiyatroya götürülecektir. Bu

öğrencileri taşımak için kaç tane minibüse ihtiyaç olduğunu bulunuz.

62/14=4 kalan 6   toplam 5 minibüs

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik cevapları sayfa 48

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Doğal Sayılar Ünitesi ödev sorularından birisi

öğrendiklerinizi uygulayınız sayfa48

Önce aşağıdaki problemlerin çözümü için yapılması gereken işlemleri belirleyip

bu işlemlerin sonuçlarını tahmin ediniz. Sonra işlemleri yapıp bulduğunuz

sonuçlar ile tahminlerinizi karşılaştırınız.

Zehra, bir romanı günde 42 sayfa okuyarak 24 günde bitirmiştir. Zehra’nın

okuduğu roman kaç sayfadır?

42×24=1008

Bir okulun futbol takımı için tanesi 84 TL olan toplardan 12 tane alınmıştır.

Alınan futbol toplarına kaç Türk lirası ödenmiştir?

84×12=1008

Bir mağazada fiyatı 69 TL olan kazaklardan 75 tane satılmıştır. Bu kazakların

satışından kaç Türk lirası elde edilmiştir?

69×75=5175

 Bir pazarcı, her birinde 24 kg elma bulunan kasalardan 48 tane almıştır.

Pazarcının aldığı elmaların kütlesi kaç kilogramdır?

24×48=1152

Bir mağazada fiyatı 79 TL olan tişörtlerin satışından 1817 TL elde edilmiştir.

Bu tişörtlerden kaç tane satılmıştır?

1817/79=23

Bir üretici, tarlasından elde ettiği 1944 kg pirinci, her biri 36 kg pirinç alan

çuvallara doldurmuştur. Çiftçi, bu iş için kaç tane çuval kullanmıştır?

1944/36=54

Bir tarladan elde edilen 4480 kg buğday, her biri 40 kg buğday alan çuvallara

doldurulmuştur. Bu iş için kaç tane çuval kullanılmıştır?

4480/40=112

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik cevapları sayfa 44

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Doğal Sayılar Ünitesi ödev sorularından birisi

Öğrendiklerinizi Uygulayınız. (sayfa44)

Bir tiyatro salonundaki koltuk sayısı 384’tür. Bu salonda her birinde eşit sayıda

koltuk olan 24 sıra vardır. Salondaki her sırada kaç tane koltuk olduğunu bulunuz.

384/24=16

Bir üretici, bahçesinden topladığı 2808 kg portakalı, her biri 36 kg portakal alan kasalara koydu. Bu

üreticinin, portakallarını koymak için kaç tane kasa kullandığını bulunuz.

2808/36=78

 9744 tane raptiye, her biri 48 tane raptiye alan kutulara konulmuştur. Bu iş için kaç tane kutu kullanıldığını bulunuz.

9744/48=203

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik cevapları sayfa 41

5.sınıf  Özgün  Yayınları Matematik Dersi 1.Ünite  Doğal Sayılar Ünitesi ödev sorularından birisi

Öğrendiklerinizi Uygulayınız. (sayfa41)

Bir mağazada tanesi 348 TL olan montlardan 39 tane satıldı. Montların satışından

kaç Türk lirası elde edilmiştir?

348×39=13572 tl

Ev aletleri satan bir mağazada fiyatı 357 TL olan mini fırınlardan bir yılda 219

tane satıldı. Mini fırınların satışından kaç Türk lirası elde edilmiştir?

357×219=78183 tl

Bir İngilizce kursuna katılan kişilerden 340 TL aylık ücret alınmaktadır. Kursa

katılan 205 kişi olduğuna göre kursu düzenleyen eğitim kurumu bir ayda kaç

Türk lirası elde etmiş olur?

340×205=8500 tl

Aşağıdaki işlemleri defterinizde yapınız.

17  x43 =  731               88   x79 =6952                  379×8=3032                 706×96=67776                      825×68=56100          275×436=119900                642×103=66126            378×304=114912