Beyazkuşun ve ağaçkakanın, kuş ağacının geleceği ile ilgili bakış açıları nelerdir?

5.sınıf Türkçe dersi için verilen 8.  Tema Doğa ve Evren, Kuş Ağacı Dinleme Metni etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Dinlediğiniz metinde kuş ağacı ile beyazkuş ve kuş ağacı ile ağaçkakan arasında geçen konuşmaları hatırlayınız.

a)Bu konuşmalardan hareketle beyazkuşun ve ağaçkakanın, kuş ağacının geleceği ile ilgili bakış açıları nelerdir?

Beyazkuşun, kuş ağacının geleceği ile ilgili bakış açısı: Kuş ağacın yapraklarına tekrar kavuşabilmesi için tekrar yanması ve köklerinden yeniden doğarak sorununa kalıcı bir çözüm bulması konusunda yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Ağaçkakanın, kuş ağacının geleceği ile ilgili bakış açısı: Kuş ağacının yanması ile yapraklarına hiçbir zaman kavuşamayacağı ve kendisinin de yuvasız kalacağı için ona kendi bulduğu çözüm ile yardım etmeye çalışmaktadır.

b)Beyazkuş ve ağaçkakanın bakış açılarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler? Kısa bir konuşma metni hazırlayarak arkadaşlarınıza anlatınız.

Beyazkuş’un, yaşlı ağacın sorununa kalıcı çözüm bulmak istemesini doğru buluyorum. Ağaçkakanın yaşlı ağaca kendi bulduğu çözüm ile geçici olarak yardımcı olmaya çalışmasını doğru buluyorum. Ancak sorunlarımıza geçici çözümler bularak durumu geçici süreliğine kurtarabiliriz. Sorunlarımıza kalıcı çözümler bulmak istiyorsak bazı zorluklara katlanmalı ve fedakârlıklar yapmamız gerekebileceğini unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.