Bir insanın başarılı olabilmesi için nasıl davranması gerekir?

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 6. TEMA SAĞLIK VE SPOR Tavşan İle Kaplumbağa (Dinleme/İzleme Metni)  etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • Dinlediğiniz metne, yeni bir başlık öneriniz. Tavşan İle Kaplumbağa metni

“Azmin Zaferi”, “Kibirlinin Sonu”

  • Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metne göre cevaplayınız.

1.Kaplumbağa, tavşana ne teklif etmiştir?

– Kaplumbağa, tavşana karşı tepenin başına kadar yarışmayı teklif etmiştir.

2.Tavşan bu teklifi nasıl karşılıyor?

– Tavşan bu teklifi alayı bir şeklide karşılıyor ama yarışmayı kabul ediyor.

3.Yarışı kim kazanıyor? Bu yarışı kazanmasının sebebi nedir?

– Yarışı yavru kaplumbağa kazanıyor. Çünkü tavşan kibri yüzünden kendine fazla güvenerek yarışmak yerine bir ağacın altında oturup uyukluyor.

4.Bu olaydan nasıl bir sonuç çıkardınız?

– Çevremizdeki kişilere karşı hoşgörülü ve saygılı olmalıyız. Kendimizi hiçbir zaman üstün görmemeliyiz, karşımızdaki kişileri küçümsememeliyiz.

5.Bir insanın başarılı olabilmesi için nasıl davranması gerekir? Örnekler vererek açıklayınız.

Bir insanın başarılı olabilmesi için öncelikle kendine ulaşılabilir hedefler belirlemesi gerekir. Sonra da bu hedef doğrultusunda planlı olarak azim, inanç ve sabır ile çalışması ve zorluklar karşısında yılmadan çalışmaya devam etmesi gerekir. Örneğin iyi bir liseye veya üniversiteye gidebilmek için yapmamız gereken derslerimize ve sınavlarımıza en iyi şeklide hazırlanmaktır. Anlayamadığımız bir konu karşısında değişik kaynaklara bakmalı ve gerekirse destek almamız gerekir. Yoksa ben bu konuyu anlayamadım, zaten çok fazla konu var deyip de vaz geçersek ne iyi bir okula gidebiliriz, ne de iyi bir mesleğimiz olur. Düzenli çalışmak ve kararlı olmak başarıya giden yolun kandilleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.