Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 2. TEMA MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Dumlupınar Savaşı etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde

  • Dumlupınar Şehitliği’ni ziyarete gittiğinizi düşününüz. Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız.

Aziz şehitlerimiz,

Bugün sizi ziyarete geldim. Bizler için yaptığınız fedakârlıklara en içten minnet ve şükranlarımızı sunmak için sizlerin kabirlerinizin arasında geziyorum. Önce mermer plakalar üzerinde yazan adlarını ve memleketlerinizi okuyor sonra da her birinizin ruhuna Fatiha hediye ediyorum. Memleketin her bir yanından birçok farklı kişinin adına aynı şehitlikte yan yana görmek birlik ve beraberliğin önemini bir kez daha anlamamızı sağlıyor.

Şehitliğinize yaklaşınca kocaman bir tepenin üzerinde tüm heybeti ile ufukları gözleyen elinde silahı ve süngüsü ile bir asker karşılıyor bizi. Yanında ne top var ne tank. Sadece bir tüfek ve bir süngü. Bu heykel aslında tüm olup bitenleri anlatmaya yetiyor. Siz aziz ve şanlı şehitlerimizin bütün imkânsızlıklara ve düşmanın sayı ve teknoloji olarak üstünlüğüne rağmen vatanı can siper hane nasıl da savunduğunuzu daha net görebiliyorum. O gün siz olmasaydınız düşman güçleri milli mücadelenin merkezi olan Ankara’ ya ilerleyecek ve belki de bizler bugün ya hiç olmayacak ya da başka milletlerin sömürgesi olarak yaşıyor olacaktık. Sizlerin hakkınızı hiçbir zaman ödeyemeyiz.

Sizler yaptığınız fedakârlıkların karşılığını bu dünyada belki görmediniz ama şehitlik unvanı kazanarak ahirette eşsiz bir makam kazandınız. Bizler, sizlerin kanları ile suladığı bu aziz vatan topraklarına sonsuza kadar sahip çıkacağımıza bir kez daha sizin huzurunuzda söz veriyoruz. Ruhunuz şad olsun!

“Şehitlerimize duygu ve düşüncelerinizi ifade eden bir mektup yazınız.” için 13 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.