Sizden herhangi bir konu hakkında bilimsel bir yazı yazmanız istenirse nasıl bir hazırlık yaparsınız. Anlatınız.

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucu elde  edilen bulgular objektif bir şekilde aktarıldığında bilimsel metin ortaya çıkar. Bilimsel yazılarda önemli olan verilmek istenilen bilginin açık ve kesin bilgi olmasıdır. Alanında başarılı olan kişiler tarafından bilimsel yazılar yazılmaktadır. Ancak isteyen kişiler bilimsel yazı kurallarına uyarak bilimsel metinler yazabilir. Bilimsel yazı kuralları şunlardır:

*Bilimsel yazı tek bir konuda yazılmadığı için ilk adım olarak hangi konuda bilimsel yazı yazılacağına karar verilmelidir. Bilimsel yazı türleri:

Tarama Ve Makale Değerlendirmesi

Bilimsel Makaleler

Konferans Raporları

Toplantı Özetleri

*Bilimsel yazılar bir kaç bölümden oluşmaktadır.

Başlık

Özet

Giriş

Asıl Metin

Sonuç ve Tartışma

Bilimsel yazı yazmak isteyen bireyler bu bölümlere yer vermeli yazısında. Bilimsel yazı yazarken giriş bölümüne dikkat etmek gerekir. Giriş bölümü oldukça önemlidir. Yazı sonlarında dipnot koymak oldukça önemlidir. Yazının bilimselliğini daha fazla artırır. Belli kurallara uyulduğu sürece bilimsel yazı yazılabilir.

Bilimsel yazı ve makale birbirine çok fazla benzemektedir. Ancak bilimsel yazı hitap ettiği toplumun bilgi birikimine sahip olması gerektiğini his ettirir. Makalede ise toplumun bilgi sahibi olmasına gerek yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.