“Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözü ile ilgili konuşma yapınız.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 7. TEMA ERDEMLER Büyüklere Saygı etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözünü sınıf ortamında tartışınız. Konu ile ilgili edindiğiniz bilgiler doğrultusunda bir konuşma yapınız.

Ulular kelimesi erdemleri bakımından çok büyük, yüce anlamına gelen yaşça bizden büyük olan, bilgi ve hayat tecrübesine sahip kişileri ifade eder. “Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözü başkaları büyüklere karşı ezici, kırıcı davransa da sen onlara uyma, büyüklere karşı saygıda kusur etme anlamında kullanılan bir atasözüdür. İnsan kendisinden büyüklere her zaman hürmet etmeli ve saygı göstermelidir. Gösterdiğimiz saygı onların bizim ve toplumumuzun üzerinde olan emeklerine karşı bir teşekkür ve vefa borcumuzdur. Büyükler için kullanılan yaşlı, huysuz ihtiyar gibi tabirler hiç hoş değildir. Büyüklerimizin kullandıkları yöntemler, kendilerini ifade etme şekilleri bazen hoşumuza gitmese bile onlara karşı kırıcı ve onurlarını ezici tutum ve davranışlarda bulunulmamalıdır. Onların üzerimizde olan emeklerine, yaşlarına ve hayat tecrübelerine hürmetin bir gereği olarak onlara karşı saygıda kusur etmemeliyiz. Anlattıklarını ve verdikleri öğütleri can kulağı ile dinlemeliyiz.

““Ulular köprü olsa basıp geçme.” atasözü ile ilgili konuşma yapınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.