Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz.

5.sınıf Türkçe ANITTEPE YAYINCILIK dersi için verilen 5. TEMA VATANDAŞLIK SOKAK (Dinleme/İzleme Metni) etkinlik birisi.  Soru şu şekilde:

  • Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz.

Doğayı Koru

 Sevgili kardeşim;

Bugün seni okuldan dönerken pencereden gözetliyordum. Elindeki kâğıtları yere attığını gördüm. Sokakları kirletme! Evimizin temiz ve düzenli olması için nasıl çalışıyorsak sokakların da temiz ve düzenli olması için çalışmalıyız. Sokaklar herkesin evidir. Bunu hiçbir zaman unutma.

Eline çöp olarak isimlendirebileceğin bir şey geçtiğinde onu sokağa, doğaya atma. Herkesin senin gibi yaptığında çevrenin ve doğanın nasıl kirleneceğini bir düşün. Eline atık bir kağıt, bir cam şişe geçtiğinde onu sokağa değil geri dönüşüme at. Atıkların geri dönüştürülerek yeniden ülke yararına kullanılmasına katkı sağla. Sokakları kirleten birini gördüğünde mutlaka uyar. Kirliliğin sebebi bir işyeri ise bunu mutlaka devletin ilgili kurumlarına bildir. Çünkü doğayı ve çevreyi kirleten herkes gelecek nesillerin dünyasını yok etmektedir.

Sokağı ve doğduğun şehri temiz tut! Bir gün çevre kirliliği sonucu orası yaşanmayacak, nefes dahi alınamayacak hale gelirse gidecek başka bir vatanın olmadığını hep hatırla. İçinde yaşadığın sokakları ve doğayı koru. Doğanın bizim evimiz olduğunu unutma!

“Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz.” için 12 yanıt

    1. YARDIMLAŞMA

      ÂAAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaa
      AAAAAAAAAâaaaaaaaaaaaaaaaaaAaAAAaAaAAAAAAAAaAaAaAaA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.