İbrahim peygamber hakkında araştırma yapınız.

  • İbrahim Peygamber hakkında bir araştırma yaparak edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.

Harran kralı Nemrud, gördüğü bir rüya üzerine rüyayı  yakınlarına danışır.  Doğacak çocuklardan birinin Nemrud’un saltanatını yok edeceği söylenince  erkek çocuk doğumunun yasaklanmasına karar verilir. Erkek doğan bebekler öldürülür. Bu emrin verildiği sırada Hazret-i İbrahim’in annesi hamiledir ve kocası vefat ettiği için kayın biraderi Azer’in himayesindedir bulunmaktadır. Öldürmeler devam ederken  gizli bir mağarada çocuğunu dünyaya getirir.
Mağarada büyür. Mağaradan çıktıktan sonra insanların güneş, ay ve Venüs gezegenine tapındıklarını görünce bu cisimleri gözler ve “Bunlar benim Rabbim olamaz. Ben batıp gidenleri sevmem” diyerek Nemrud idaresindeki putperest sistemi kökünden reddeder. O tek bir ilahi güç olduğuna inanmıştır. Putları kırdığı ve putperestlerce ateşe atılıp yanmadığı anlatılır. Bu olaydan sonra eşi Sare ile Filistin’e yerleşir.Çocuğu olmayan Hz. İbrahim Allah’ a yalvarır çocuk ister. Bir oğlu olur. Oğlu oyun çağına gelince kurban etmesi bildirilir. İsmail ‘i kurban etmeye hazırlanır o sırada melekler aracılığı ile koç gönderilir kurban etmesi için .Bu bir imtihandır.  İmtihanı kazanmıştır.

Peygamberlerin atası olarak bilinen Hz. İbrahim ‘in oğlu ile birlikte kabe ‘yi inşa etmesi Müslüman olduğunun delili sayılır. Çünkü diğer dinlerde Kabe yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.