‘‘İstiklal Marşı’nın kabulü’’ konulu sunum yapınız.

5.sınıf Türkçe dersi için verilen Bilmeyen Var mı? etkinlik sorularından birisi. Soru şu şekilde:

  • ‘‘İstiklal Marşı’nın kabulü’’ veya ‘‘Mehmet Âkif Ersoy’un hayatı’’ konulu sunumunuzu yapınız.

‘‘İstiklal Marşı’nın kabulü’’ konulu sunum:

Milli Eğitim Bakanlığı, Kurtuluş Savaşı’nın başlarında, İstiklâl Harbi’nin millî bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak için1921 yılında Genel Kurmay Başkanı İsmet İnonü’nün isteği üzerine 500 lira ödüllü bir şiir yarışması düzenlemiştir. Yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Yarışmaya eser gönderenler arasında Kazım Karabekir, Kemalettin Kamu, İsak Ferrara, Hüseyin Suat Yalçın,  Muhittin Baha Pars gibi dönemin tanınmış isimler de vardır. Mehmet Akif’in “Milletin başarılarının para ile övülemeyeceğini” düşündüğü için yarışmaya katılmak istemediğini bildirir. Son şiir gönderme tarihi olan 23 Aralık 1920’dir.

Eğitim Bakanlığı’nda kurulan komisyonca yarışmaya katılan şiirler incelenir fakat içlerinde İstiklal Marşı olabilecek bir eser bulamaz. Milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi Bey’in kendisine yazdığı mektup sonrası fikrini değiştiren Mehmet Akif, fikrini değiştirerek Ankara’daki Taceddin Dergahı’ndaki odasında, Türk Ordusuna hitap ettiği şiiri kaleme alır ve bakanlığa teslim eder. Şiirde, şair Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakk’a, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirmiştir.Hamdul­lah Suphi Bey, daha önceden belirlenen altı şiir ile birlikte Âkif’in şiirinin önce cephedeki asker arasında okunmasına karar verir ve Batı Cephesi Komutanlığına gönderir. Âkif’in şiiri, askerin beğenisini kazanır. İstiklâl Marşı, 17 Şubat 1921 tarihinde ilk olarak Hakimiyet-i Milliye ve Sebilürreşad gazetelerinde yayınlanır. Bundan on iki gün sonra da Konya’da Öğüt gazetesinde yayınlanır.

Komisyon tarafından seçilen yedi şiir 12 Mart 1921’de Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı meclis oturumunda tartışmaya açılır. Mehmet Âkif’in şiiri meclis kürsüsünde Hamdullah Suphi Bey tarafından bizzat okunur. Şiir okunduğunda milletvekilleri arasından büyük bir beğeni ve heyecan oluşturur. Diğer şiirlerin okunmasına gerek görülmez. Bazı milletvekillerinin itirazlarına rağmen Mehmet Akif’in şiiri coşkulu alkışlarla kabul edilir.

Mehmet Âkif, kazandığı beş yüz liralık ödülü yoksul kadın ve çocuklarına iş öğreterek yoksulluklarına son vermek için kurulan Darülmesai’ye bağışlamıştır.

 

  • ‘‘Mehmet Âkif Ersoy’un hayatı’’ ile ilgili özete aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mehmet Akif Ersoy metni kendi cümlelerinizle özetleyiniz.

“‘‘İstiklal Marşı’nın kabulü’’ konulu sunum yapınız.” için 5 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.