“Kış Mevsimi” adlı metinde ele alınan duygu ve düşünceleri geliştirerek “zaman” konulu bir masal yazınız.

7.sınıf Türkçe dersi için verilen 6.Tema Zaman ve Mekan, Kış Mevsimi etkinlik sorularından birisi.  Soru şu şekilde:

  • “Kış Mevsimi” adlı metinde ele alınan duygu ve düşünceleri geliştirerek “zaman” konulu bir masal yazınız. Yazmış olduğunuz masalı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Neşeli ormanda tüyleri pamuk gibi bembeyaz sevimli mi sevimli bir tavşan yaşarmış. Tavşan’ın en iyi arkadaşı aynı ağacı paylaştığı komşusu sincapmış. Sincap, ağacın yukarı dallarındaki kovuğunda, tavşan ise ağacın kökleri arasındaki oyukta yaşarmış. Bu iki arkadaş sıcak havaları çok sever, beraber oyunlar oynarlarmış. Ama Sincap, benim biraz kışa hazırlık yapmam gerekiyor deyip gitmesi gerektiğini söyleyince Tavşan, kışa daha çok olduğunu söyler Sincap gittiği için alınganlık yapar, oyuğuna girip o çok sevdiği beyaz tüylerini tararmış.

Gel zaman git zaman kış kapıya dayanmış. Bir sabah gürültüyle uyanan Sincap neye uğradığının şaşkınlığı ile yuvasından çıkmış. Tavşanın sesini duyuyor ama her taraf karlarla kaplandığı için kendisini bir türlü göremiyormuş. Tavşan’ın “hey ben buradayım” demesi ile attığı kartopunun Sincap’ı ağaçtan düşürmesi bir olmuş. İki arkadaş karların üzerinde tüm gün güzel oyunlar oynamışlar, yılın ilk karının tadını çıkarmışlar. Bir süre sonra yorulmaya ve acıkmaya başlamışlar. Sincap bir koşu yuvasına çıkıp birkaç fındık ile biraz da ceviz getirmiş. Tavşan, Sincap’a bunları nereden bulduğunu sormuş, Sincap ta yazın bunları topladığını ve kışa hazırlık yaptığını anlatmış. Ama Tavşan sıcak yaz günlerinde hep oyun oynayıp eğlendiği için kışa hiçbir hazırlık yapmamış ve niye bu kadar erken ve habersiz geldiği için kış mevsimine söylenmeye başlamış. Derin kış uykusuna yatan yaşlı Meşe Ağacı Tavşan’ın sesi ile uykusunda uyanmış. Bilge Meşe Ağacı, Tavşan’a kışın geleceğini aslında haber verdiğini anlatmaya başlamış. Yaz aylarındaki yemyeşil yapraklarının yavaş yavaş sararmaya başladığını ve sonbahar da tüm yapraklarının döküldüğünü, havaların yavaş yavaş soğuyup, günlerin kısalmaya başladığını anlatmış. Sincap’ın tüm bunları gördüğünü ve onun  “kışa hazırlık yapmam gerek” diyerek oyuna ara verdiğini zamanları hatırlatmış.

Tavşan hatasını fark etmiş ve seneye daha dikkatli olacağına ve kışın gelişini onlara kendisinin haber vereceğine söz vermiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.